جراحی مارون

خوزستان-

رودخانه جراحی در شهرستان‌های کهگیلویه بهبهان رامهرمز و بندرماهشهر جاری است.

 جراحی مارون

رودخانه جراحی در شهرستان‌های کهگیلویه بهبهان رامهرمز و بندرماهشهر جاری است طول این رودخانه ۴۳۸ کیلومتر و ارتفاع آن در سرچشمه ۲۲۰۰ متر است رودخانه جراحی از کوههای راه باریک و سفید و گل گیلک در ۵۳ کیلومتری شمال غربی یاسوج واقع در دهستان دروهان بویر احمد سردسیر سرچشمه گرفته و به نام رودخانه لوداب رو به سوی شمال غربی روان می‌شود.

رودخانه جراحی پس از پیمودن دامنه‌های شمال شرقی و شمال کوه نیل با آب خرکس است و آب شور مخلوط می‌شود و به دهستان طیبی در مسیری از شهرستان کهگیلویه وارد میگردد. دبستان نخست با رودخانه چار و ساق مخلوط می‌شود و به نام رودخانه مارون به سوی روستاهای کلات تو را و تخت دراز روان می‌شود و پس از دور زدن کوه دزد کوه در دامنه غربی با رودخانه قلات در هم می آمیزد و به سوی جنوب منحرف می گردد و به دهستان منصوری از شهرستان بهبهان وارد میشود و ضمن عبور از شمال دشت بهبهان با چندین ریزابه بزرگ و کوچک از جمله آب خروار مخلوط می گردد.

رودخانه جراحی در دامنه شرقی کوه عورلون با رودخانه بابا احمد مخلوط می شود و ضمن عبور از جنوب شهرستان رامهرمز با رودهای آب رازک و اعلام مخلوط می‌شود و پس از طی دهستان خلف آباد از کنار شهر رامشیر به نام رودخانه جراحی وارد دهستان جراحی از شهرستان بندر ماهشهر می گرددواز ۱۷کیلومتری شمال بندر ماهشهر عبور می کند و به سوی شمال غربی متوجه می‌شود و به شاخه‌های متعددی چون نهر قطر تقسیم می گردد و پس از در هم آمیختن با رودخانه گاهن خلیج فارس سرازیر می گردد. سایر رودخانه‌های استان خوزستان عبارتند از رودخانه‌های خور نهر بهره نهرگاهی و شاهور و در شهرستان اهواز رودخانه‌های مرغاب آب سر حوض آب سوسن آب شلا ابوالعباس اعلا دره دراز بولاواس صیدون لیراب و رامهرمز در شهرستان ایذه. رودخانه های آب بید آب چم چولی آب دز آب زالکی آب سرخ آب ممک آب میره سرخاب روفایه گلال لب سفید گلال مورت لیوس آب گور و بختیاری شورلالی وگلال در شهرستان دزفول. رودخانه های آب دره نج ابوالفارس تلخ دره دیم خر کن دره سلیمانی گزین گوپال مارون لیراب سمه سوردزگیلی و ماله در شهرستان رامهرمز.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های اهواز از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها