مسجد ملا حسن خوی

آذربایجان غربی-خوی

مسجد ملا حسن در ضلع جنوبی خیابان انقلاب خوی و تقریباً روبروی مسجد قدیمی سید الشهدا واقع است.

مسجد ملا حسن خوی

مسجد ملا حسن در ضلع جنوبی خیابان انقلاب خوی و تقریباً روبروی مسجد قدیمی سید الشهدا واقع است. مسجد ملا حسن خوی قدیمی تر از بنای سیدالشهدا است. مدارک موجود نشان می‌دهد که مسجد ملا حسن خوی در سال ۱۳۱۶ هجری توسط حاجی آقا حسنی فرزند الله حسن امام جمعه خوی و در زمان قاجاریه ساخته شده است. ورودی اصلی مسجد ملا حسن خوی بدون حیاط است که با یک هشتی به سالن شبستانی با سه فرش انداز و دو ردیف ستون سنگی تراش دار، به شکل هشت ضلعی ختم می شود. در ضلع شرقی ورودی مسجد ملا حسن خوی مناره آجری نسبتاً عریضی قرار گرفته است که بدنه آن دارای اطاق‌های پنجره دار می باشد. در دیگر مسجد ملا حسن خوی به بازار قدیمی باز می شود. تزئین گنبدهای پوششی از نظر کاربرد آجر، فوق العاده متنوع و جالب است. در آجر چینی کاسه گنبد و اجرای طرح هایی جالب توجه ، مانند اشکال لوزی، دایره و گل‌های 18 پر ، دقت شگرفی به کار رفته است. هشتی ورودی نیز طاقنماهای رسمی بند کشی شده و گنبدی آجری دارد. مسجد ملا حسن خوی تا ارتفاع حدوداً 80 سانتی متر یا سنگ و بقیه با آجر ساخته شده است. ستون ها نیز سنگی است و چفت و بست آنها به وسیله سیم‌های آهنی انجام گرفته است. محراب مسجد ملا حسن خوی داخل طاق‌های آجری و گودی قرار دارد که دارای حاشیه کاشیکاری جدید می باشد. در انتهای حاشیه مذکور تاریخ 1361 هجری قمری دیده می شود. موضوع جالب دیگر، وجود نورگیرهایی است که در اطراف دهانه گنبدهای ضلع شمالی شبستان وجود دارد. اطراف هر گنبد سه عدد از این نورگیرها تعبیه شده است.

مسجد ملا حسن خوی در نزدیکی هتل جهانگردی خوی و هتل زمرد خوی  قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر خوی میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های ارومیه از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها