مناره شمس تبریزی

آذربایجان غربی-خوی

مناره شمس تبریزی در میان باغ مشجری در جوار عمارت مسکونی شمس الملوک دنبلی در نیم کیلومتری شمال شرقی شهرستان خوی و در محله‌ای به همین نام قرار دارد.

مناره شمس تبریزی

مناره شمس تبریزی در میان باغ مشجری در جوار عمارت مسکونی شمس الملوک دنبلی در نیم کیلومتری شمال شرقی شهرستان خوی و در محله‌ای به همین نام قرار دارد. مناره شمس تبریزی بنایی است برای یادبود ، و هدف از ساخت مناره شمس تبریزی هم نمایش اقتدار صاحب آن بوده است که گویا توانسته بود در یک روز به قدری قوچ کوهی شکار کند که از شاخ آن ها تمام سطح خارجی مناره شمس تبریزی را تزئین کند. برخی از مورخین را عقیده بر آن است که ساختمان مناره شمس را امیر شمس الملوک دنبلی (متوفی به سال ۵۵۵ هجری قمری )که یکی از مشاهیر سلسله دنبلی بوده ساخته است . این انتساب مورد تردید می باشد. برخی دیگر مناره شمس تبریزی را کاخ زمستانی شاه اسماعیل صفوی می‌دانند و اعتقاد دارند که تزئینات مناره شمس تبریزی که با شاخ قوچ‌های کوهی انجام گرفته، حاصل شکار یک روز پادشاه است. مدخل مناره شمس تبریزی روزنه‌ای است به شکل مستطیل که پله هایی مارپیچ در داخل آن تعبیه شده که با استفاده از آنها می توان بر فراز مناره شمس تبریزی راه یافت .نمای قسمت تحتانی حدود ۵۰ سانتیمتر در قسمت پی مناره شمس تبریزی با سنگ ساخته شده است و از آن به بعد تمام مناره شمس تبریزی از آجر است. به طور کلی نمای خارجی مناره شمس تبریزی از سه بخش تحتانی ، میانی و انتهایی تشکیل شده است . قسمت تحتانی و انتهایی آن که کوچکتر از بخش میانی هستند خالی، و قسمت میانی مزین به شاخ قوچ‌های کوهی است.

مناره شمس تبریزی در نزدیکی هتل جهانگردی خوی و هتل زمرد خوی  قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر خوی میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های ارومیه از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها