مقبره‌الشعراء

آذربایجان شرقی-تبریز

یکی از جذاب‌ترین و مهمترین اماکن تاریخی شهر تبریز مقبرةالشعراء ثر محله‌ی سرخاب تبریز است که به ویژه از سال‌های بعد از انقلاب اسلامی هزاران تن به سوی خود جلب کرده أست.

مقبره‌الشعراء

یکی از جذاب‌ترین و مهمترین اماکن تاریخی شهر تبریز مقبرةالشعراء ثر محله‌ی سرخاب تبریز است که به ویژه از سال‌های بعد از انقلاب اسلامی هزاران تن به سوی خود جلب کرده أست. مقبره‌‌الشعراء در جانب شرقی بقعه‌ی سید حمزه واقع شده و محل دفن ده‌ها تن از عرفا، دانشمندان و ادیبان نام آور این مرز و بوم است.

آرامگاه قبرةالشعراء ، از حوالی بقعه‌ی سیدحمزه شروع می‌شود و تا مزار بابا حسن از شمال و دره گراب (حوالی حمام گرو فعلی) و در سرخاب از غرب کشیده می‌شود که در آن شعراء علماء فقها و عرفای بسیاری دفن شده‌اند. معروف‌ترین آنها عبارتند از مولانا محمد معروف به بابا مزید، بابا حسن، خواجه عبدالرحیم اژ آبادی، مولانا نظام الدین یحیی غوری، شیخ حسن بلغاری، مولانا محمد مغربی، سلطان پیرباب، شیخ معین الدین صفر، مولانا عبدالقادر نخجوانی، مولانا احمد هراتی، مولانا مظفر محمد شابزاری، همام تبریزی، مولانا بهاءالدین خاکی، مولانا ظهیرالدین فاریابی، شاهفور نیشابوری، انوری ابیوردی، قطران تبریزی، شیخ محمد خیابانی، ثقةالاسلام و محمد حسین شهریار و ... . در حال حاضر بنای زیبایی بر روی مقبره‌الشعراء وجود دارد که در صورت توجه بیش از پیش و تکمیل آن، این مرکز می‌تواند نقش مهمی در جذب جهانگرد، خصوصاً جهانگردان جمهوری آذربایجان داشته باشد. از مشهورترین چهره‌های معاصر که در مقبره‌الشعراء غنبوده است محمدحسین شهریار، شاعر نامدار معاصر ایران است. شهریار افزون بر دیوان شعر فارسی که در برگیرنده‌ی قالب‌های گوناگون شعر به ویژه غزلیات زیبای اوست، سراینده‌ی منظومه دلنشین آذری حیدربابا است که از جایگاه والایی در میان آذری زبانان و دوستداران شعر و فرهنگ برخوردار است و اکنون بخشی از فرهنگ غنی آذری است.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های تبریز از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها