خانه مشروطیت

آذربایجان شرقی-تبریز

خانه مشروطه تبریز را می توان خانه آزادگان ایران نامید، این خانه برای ماه ها محل اجتماع آزاد مردانی نظیر ستارخان و باقر خان بوده که در برابر خودکامه گی های شاه قاجاری ایستادگی میکردند.

خانه مشروطیت

خانه مشروطه تبریز محل برگذاری جلسات انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصره ۱۱ ماهه تبریز و مرکز تصمیم گیری برای مقاومت در برابر محمد علی شاه قاجار بود.

خانه مشروطه تبریز


در نشست ها و جلسات خانه مشروطه افراد مهمی شرکت می کردند که از جمله ستارخان، باقرخان، ثقه الاسلام تبریزی، حاجی میرزا آقا فرشی و بنیان‌گذار این خانه حاج مهدی کوزه ‌کنانی را میتوان نام برد.

 

خانه مشروطه تبریز


خانه مشروطه تبریز درسال ۱۲۴۷ شمسی ساخته شده و بانی آن حاج مهدی کوزه کنانی از فعالین نهضت مشروطیت بود.
خانه پس از جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط ارتش سرخ شوروی، در سال ‌های ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ محل برگذاری جلسات سران فرقه دمکرات آذربایجان بوده.
به علت ارزش‌های فرهنگی و تاریخی که خانه‌ مشروطه دارد به ویژه پیوند آن با نهضت مشروطیت در سال 1354 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. مساحت خانه‌ مشروطه بیش از ۱۰۰۰ مترمربع است و ۸۰۰ مترمربع زیربنای فضای اصلی خانه‌ می باشد که در دو طبقه بنا شده است  و ۲۴۰ مترمربع هم فضای خدماتی آن در طبقه‌ همکف قرار دارد.

 " مشاهده خانه های تاریخی تبریز "

 

خانه مشروطه تبریز


خانه مشروطه امروزه علاوه بر جاذبه تاریخی برای علاقه مندان به عنوان یکی از موزه های شهر تبریز، برخی از آثار تاریخی دوران مشروطه را به نمایش میگذارد که از جمله آنها  سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه و دیگر مدارک مرتبط با انقلاب مشروطه است.

 

خانه مشروطه تبریز


آدرس : تبریز، غرب بازار تبریز، راسته کوچه، روبروی مسجد جامع، خانه مشروطه تبریز
تلفن : 04135238285

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها