موزه ایران باستان تهران

تهران-تهران

موزه ایران باستان با زیربنای ۲۷۴۴ متر مربع، نخستین موزه علمی ایران به شمار می‌رود که آثار مربوط به تمدن و هنر پیش از تاریخ، از هزاره ششم پیش از میلاد تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. موزه ایران باستان تهران در محل تلاقی خیابان‌های امام خمینی و سی تیر جنب باغ ملی قرار دارد.

موزه ایران باستان تهران

موزه ایران باستان با زیربنای ۲۷۴۴ متر مربع، نخستین موزه علمی ایران به شمار می‌رود که آثار مربوط به تمدن و هنر پیش از تاریخ، از هزاره ششم پیش از میلاد تا دوره اسلامی را در خود جای داده است. موزه ایران باستان تهران در محل تلاقی خیابان‌های امام خمینی و سی تیر جنب باغ ملی قرار دارد.

موزه ایران باستان از نظر ارزش، اهمیت، فراوانی و قدمت اشیا، یکی از موزه‌های معتبر جهان است. ساخت موزه ایران باستان تهران زیر نظر آندره گدار در سال ۱۳۱۴ شمسی آغاز شد و پس از دو سال، مورد بهره برداری قرار گرفت. موزه ایران باستان تهران دو طبقه دارای تأسیسات جنبی شامل تالار سخنرانی، تالار نمایش، کتابخانه و ... است.

طبقه اول موزه ایران باستان تهران به آثار پیش از تاریخ و دوره تاریخی اختصاص دارد و در طبقه دوم آثار دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است.

موزه ایران باستان تهران برای مدتی جهت تعمیرات اساسی تعطیل بود و سپس با نام «موزه ملی ایران» بازگشایی شد و فعالیت خود را آغاز کرد.

ظروف سفالین مرمت شده که به نمایش درآمده‌اند، اشیای پیش از تاریخ این موزه هستند. بسیاری از مناطق ایران از هزاره ششم تا هزاره اول ق.م دربرگیرنده جوامع گوناگون بوده‌اند. این جوامع، از راه تبادل اشیای دست ساز و تولیدات کشاورزی، با هم در تماس نزدیک بودند.

رشد فنی و هنری در ساخت آثار سفالین و فلزی را می‌توان به نحوی در تولید انبوه سفال منقوش مشاهده کرد. این نقش‌ها بی‌گمان نشانگر خلاقیت هنری انسانهایی است که در آفرینش هنری، متأثر از طبیعت اطراف خود بوده‌اند.

بیشتر کتابهای خطی بخش اسلامی موزه، قرآنهای مربوط به سده‌های سوم تا سیزدهم هجری هستند که قدیمی‌ترین آنها نسخه‌ای است که بر پوست آهو و به خط کوفی نوشته شده است.

سکه‌ها، اسنادی معتبر در شناخت شکل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جامعه‌ها هستند. در این موزه دو مجموعه سکه اسلامی نگهداری می‌شود: مجموعه ۶۱ سکه طلای دوران سامانی و آل بویه و مجموعه سکه‌های نقره گوناگون متعلق به دوره‌های سامانی، آل بویه، غزنوی و ....

موزه ایران باستان دارای یک کتابخانه بزرگ است. کتابخانه موزه ایران باستان همزمان با تأسیس موزه فعالیت خود را آغاز کرد. این موزه دارای مجموعه‌ای از کتابها و نشریه‌ها در زمینه‌های تاریخ، باستان‌شناسی و هنر ایران و کشورهای همجوار است که به زبانهای فارسی، عربی، پهلوی، ارمنی، گرجی، آذربایجانی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، هلندی، چینی، ژاپنی، کره‌ای، روسی و زبانهای اسلاوی می‌باشند. چند عنوان از کتابهای نفیس و کمیاب نیز در این موزه حفظ می‌شود.

دیگر آثار موجود در موزه ایران باستان شامل اشیای باستانی دوره‌های پیش از تاریخ، دوره‌های تاریخی و اسلامی است.

موزه ایران باستان تهران در نزدیکی هتل گلستان تهران قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر تهران میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های تهران از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها