میدان بهارستان تهران

تهران-شهر ری

بناهای قدیمی و مهمی مانند میدان و کاخ بهارستان در شهر تهران، تداعی کننده حوادث و ماجراهای تعیین کننده تاریخ معاصر کشور است. کاخ بهارستان را که میرزا حسین خان سپهسالار بنیان گذاشت، بعدها محل مجلس شورای ملی شد. این بنا، تنها یادگار آن روزگار است که اینک در میدان بهارستان تهران بر جای مانده است.

میدان بهارستان تهران

بناهای قدیمی و مهمی مانند میدان و کاخ بهارستان در شهر تهران، تداعی کننده حوادث و ماجراهای تعیین کننده تاریخ معاصر کشور است. کاخ بهارستان را که میرزا حسین خان سپهسالار بنیان گذاشت، بعدها محل مجلس شورای ملی شد. این بنا، تنها یادگار آن روزگار است که اینک در میدان بهارستان تهران بر جای مانده است. تندیس وسط میدان بهارستان تهران، تاکنون چندین بار عوض شده است. ساختمان بهارستان متحمل گلوله‌های توپ و دست کم دو آتش سوزی بزرگ شده است. همچنین، میدان بهارستان تهران شاهد زد و خوردها، میتینگ‌ها، تظاهرات و تیراندازی‌های بسیار و محل ترورهای سیاسی مهم و تاریخ ساز بوده است.

سمت شمال میدان بهارستان تهران، محل باغ نگارستان فتحعلی شاه قاجار بود که مدخل آن در جلوی میدان بهارستان و خود باغ نیز در شمال میدان بود. در سال ۱۲۸۴ هجری قمری که شهر تهران را توسعه دادند، این باغ جزو شهر تهران شد و بعدها زمین آن را قطعه قطعه کردند و ساختمانهای مختلف در آن ساختند.

دفتر لغتنامه دهخدا و مؤسسه تحقیقات اقتصادی و اجتماعی دانشگاه تهران در دهه‌های ۱۳۳۰ ه.ش به بعد در یکی از ساختمان‌های این باغ استقرار یافت و سپس مجموعه ساختمان مذکور به دانشکده علوم اجتماعی و تعاون دانشگاه تهران تبدیل شد. در حال حاضر این ساختمان به عنوان موزه دانشگاه تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد. موزه هنرهای ملی در قسمت جنوبی این باغ قرار دارد که ورودی آن از درب مجموعه ساختمان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. فضاهای معماری و طبیعی به جا مانده از این باغ هنوز زیبا و دلنواز است.

میدان بهارستان تهران در نزدیکی هتل مرکزی ایران تهران قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر تهران میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های تهران از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها