پارک ملی کوير سمنان

سمنان-سمنان

پارک ملی کوير ، نشان دهنده نمونه‌های تقریباً بکر و دست نخورده‌ای از طبیعت‌اند که به دلیل داشتن ذخایر با ارزش گیاهی و جانوری و سایر ویژگی‌های استثنایی و متنوع، از مجموعه‌های میراث طبیعی و ملی هر کشور محسوب می‌شوند.

پارک ملی کوير سمنان

پارک ملی کوير ، نشان دهنده نمونه‌های تقریباً بکر و دست نخورده‌ای از طبیعت‌اند که به دلیل داشتن ذخایر با ارزش گیاهی و جانوری و سایر ویژگی‌های استثنایی و متنوع، از مجموعه‌های میراث طبیعی و ملی هر کشور محسوب می‌شوند.

پارک ملی کویر نمونه‌ای از اکوسیستمهای خشک و بیابانی است که مقدار باران ناچیز آن، اجازه فعالیتهای کشاورزی را نمی‌دهد، ولی امکان رشد و گسترش پاره‌ای از گیاهان را دارد و به همین دلیل، زیست برخی از جانوران در آن مقدور است. از همین رو، پارک ملی کوير دارای مجموعه گیاهی و جانوری ویژه‌ای است که به طور شگفت‌آوری با منابع ناچیز و محدودیتهای زیستی محیط خود سازگار است و بر اثر حفاظتی که از آن صورت گرفته تا حدودی نیز توسعه یافته است.

در مناطق خشک و بیابانی، گیاهان و جانوران با ویژگیهای فیزیکی خود تحمل محدودیت‌ها و فشارها را دارند. به همین دلیل، پارک ملی کویر از نظر مطالعه اکوسیستمهای کویری و مکانیسمهای سازگاری گونه‌های جانوری و گیاهی حائز اهمیت فراوان است.

پارک ملی کوير دارای گونه‌های گیاهی متنوع است و پوشش گیاهی آن در دشتهای هموار و کوهستانها، زیستگاه‌هایی بسیار مناسب برای بقای گونه‌های حیات وحشی فراهم کرده است. اراضی مسطح پارک ملی کوير با پوشش گیاهی کویری و نیمه کویری، زیستگاه پستاندارانی مانند جبیر، آهو و گونه‌های با ارزش حمایت شده و کمیابی مانند یوزپلنگ و گورخر است.

بخشهای کوهستانی آن نیز با پوشش گیاهان استپی دارای تعداد قابل توجهی وحوش کوه زی مانند کل و بز و قوچ و میش است.

پارک ملی کوير از نظر تنوع پرندگان نیز دارای اهمیت ویژه است و پرندگانی مانند کبک و تیهو که از پرندگان بومی به شمار می‌آیند، در آن دیده می‌شوند. علاوه بر این، هر ساله انبوهی پرنده مهاجر مانند فلامینگو، آنقوت، سرسبز و خوتکا به آب بندها و شورابهای اطراف آن روی می‌آورند.

پارک ملی کویر مجموعه باارزشی از ذخایر گیاهی و جانوری متنوع و نیز آثار فرهنگی و تاریخی، مانند کاروانسرای شاه عباسی (قصر بهرام) و باقی مانده آثار عمارت حرمخانه در عین الرشید است. ویژگی‌های متنوع پارک ملی کویر از جنبه‌های مختلف، مجموعاً عرصه عمل وسیعی در ارائه خدمات چندجانبه علمی- تحقیقاتی و آموزشی و فرهنگی به آن داده است که آن را در میان پارکهای ملی ایران کم نظیر کرده است.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های سمنان از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها