دهکدۀ چوبین نیشابور

خراسان رضوی-نیشابور

می‌خواهیم از جایی بگوییم که محل گردش است:دهکدۀ چوبین نیشابور. در بلوار خیام و نزدیکی آرامگاه خیام، میدانی به نام میدان شهدا قرار داردکه از سمت شرق به مقبرۀ فضل بن شاذان می‌رسد. 5 کیلومتر بعد از مقبره فضل مجتمع فرهنگی، سیاحتی و اقامتی دهکدۀ چوبین مسافران را به سوی خود می‌خواند.

دهکدۀ چوبین نیشابور

می‌خواهیم از جایی بگوییم که محل گردش است:دهکدۀ چوبین نیشابور. در بلوار خیام و نزدیکی آرامگاه خیام، میدانی به نام میدان شهدا قرار داردکه از سمت شرق به مقبرۀ فضل بن شاذان می‌رسد. 5 کیلومتر بعد از مقبره فضل مجتمع فرهنگی، سیاحتی و اقامتی دهکدۀ چوبین مسافران را به سوی خود می‌خواند.

دهکدۀ چوبین نیشابور بخش‌های مختلفی را مانند مسجد، کتابخانه، موزه، رستوران، نانوایی، فروشگاه و آلاچیق در بر می‌گیرد که همگی در محوطه‌ای سبز و دل انگیز واقع شده‌اند. همچنان که از نام دهکده پیداست، در اینجه همه چیز از جنس چوب است. مسجد دهکدۀ چوبین نیشابور نخستین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان است که به سال 1378ه. ش ساخته شده و در آن چوب همه جور درختی از کاج و اشن وسپیدار و گردو تا گیلاس و گلابی و توت و زبان گنجشک به کار رفته است.

نورپردازی مسجد در شب جلوۀ ویژه‌ای دارد. البته از سال 1325ه. ش در محل فعلی، مسجدی با دیواره‌های کاهگلی و سقف چوبی وجود داشت، اما چون ویرانه‌ای شده بود، بنای جدید در جای آن با معماری مدرن ساخته شد.

مسجد کنونی دهکدۀ چوبین نیشابور 200 متر مربع مساحت دارد و دارای دو مناره به ارتفاع 13 متر از سطح زمین و وزن تقریبی 4 تن است. شکل کلی مسجد چوبی به مانند یک کشتی است که گویی به صورت وارونه روی زمین قرار گرفته است. در مجموع 40 تن چوب در ساختمان مسجد به کار رفته و حتی آبدارخانه آن نیز دارای کابینت‌ها، دیواره‌ها و سینی‌های چوبی است.

دیگر بنای چوبی دهکده ساختمان دوطبقه موزه و کتابخانه است که با 120 متر مربع زیربنا، دیوارهای دوجداره دارد. طبقه اول جای موزه است و طبق دوم محل کتابخانه. رستوران چوبی نیز به شکل هشت ضلعی در یک فضای 200 متری ساخته شده و در حالت عادی 130 تا140 نفر ظرفیت دارد. اما جالب توجه‌ترین بخش دهکده نانوایی است که با 2 تنور چوب سوز به طریق سنتی نان می‌پزد.

وجه تمایز این نانوایی با دیگر آثار دهکده دودکش آن است که پوششی کاهگلی دارد و به شکل زنی طراحی شده که طبق نان بر سر گرفته است. دیدن این دهکدۀ چوبین را جداً به شما توصیه می‌کنیم. اما به دو نکته توجه داشته باشید: اول این که اگر ماشین شخصی ندارید فقط با ماشین کرایه‌ای می‌توانید به دهکدۀ چوبین بروید و در مسیر بازگشت نیز باید از طریق دفتر دهکده به یکی از آژانس‌های نیشابور تلفن کنید تا ماشینی به دنبالتان بیاید و شما را به شهر بازگرداند.

دوم آنکه رستوران و فروشگاه دهکدۀ چوبین فقط در نوروز و تابستان فعال‌اند و در دیگر زمان‌ها به علت کمی مسافر تعطیل‌اند. با این وجود دهکده به قدری زیبا و بدیع است که حتی بدون فروشگاه و رستوران، دیدنش دلگشا و نشاط بخش خواهد بود.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های مشهد از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها