کوهسنگی مشهد

خراسان رضوی-مشهد

کوهسنگی بدون تردید بهترین و زیباترین گردشگاه مشهد است. آمارها نشان می‌دهند که این گردشگاه قدیمی پس از حرم امام رضا (ع) و آرامگاه فردوسی، بیشترین بازدید کننده را در سطح استان خراسان دارد. در باور مردم، کوهسنگی در زمره آن دسته از مکان‌هایی جای می‌گیرد که در سفر امام رضا (ع) به خراسان مورد بازدید ایشان قرار گرفته‌اند.

کوهسنگی مشهد

کوهسنگی بدون تردید بهترین و زیباترین گردشگاه مشهد است. آمارها نشان می‌دهند که این گردشگاه قدیمی پس از حرم امام رضا (ع) و آرامگاه فردوسی، بیشترین بازدید کننده را در سطح استان خراسان دارد. در باور مردم، کوهسنگی در زمره آن دسته از مکان‌هایی جای می‌گیرد که در سفر امام رضا (ع) به خراسان مورد بازدید ایشان قرار گرفته‌اند. «شیخ صدوق» روایت کرده که علی ابن موسی الرضا (ع)هنگام ورود به سناباد توس از فرط خستگی بر کوهی تکیه زد و دعا کرد که خداوند بدان برکت دهد و نافع به حال مردم گرداند.

گفته شده امام خود نیز از ظرفی که از سنگ این کوه ساخته شده بود، غذا خورد و از آن پس مردم به ساخت ظروفی از سنگ‌های کوهستانی روی آوردند. جدا از وجهه مذهبی کوهسنگی، کوهسنگی از نظر تاریخی نیز اهمیت دارد. شاه عباس اول صفوی در سال 995ه. ق بر بالای همین کوه تاج سلطنت بر سر نهاد و برخی از معاریف و بزرگان خراسان نیز در همین مکان به خاک سپرده شده‌اند؛ با این وجود امروزه کوهسنگی بیشتر به سبب مناظر زیبا و باغ و بوستان مصفایش معروفیت دارد و کمتر کسی به صبغه مذهبی و تاریخی آن فکر می‌کند. سابقاً کوهسنگی خارج از شهر مشهد بود، اما حالا با گسترش روزافزون شهر جزئی از بخش جنوبی آن است. این گردشگاه دل انگیز شامل دو کوه سنگی کنار هم و بوستان بزرگی در اطراف آنهاست.

در کوهسنگی تعدادی از بزرگان خراسان دفن شده‌اند. مهم‌ترین این افراد «میزرا ابراهیم ناظر» است که در ایوانی قدیمی متعلق به دورۀ صفویه مدفون است. وی جد سلسله سادات رضویه است که پشت در پشت از خدمتگذاران و متولیان آستانه امام هشتم بوده‌اند. با این وصف گمان می‌کنیم که گفتنی‌های مهم دربارۀ کوهسنگی را گفته باشم، فقط می‌ماند شرح زیبایی‌هایش که دیگر باید خود ببینید و لذت ببرید. کوهسنگی آن قدر معروف است که نشانی نمی‌خواهد و از همه جای مشهد قابل دسترسی است؛اما برای اطمینان بیشتر یادآور می‌شویم که این نگین گردشگاه‌های مشهد در میدان شریعتی، انتهای خیابان کوهسنگی (دکتر شریعتی)قرار گرفته است.

کوهسنگی مشهد در نزدیکی هتل لاله مشهد قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر مشهد میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های مشهد از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها