حمام شاه مشهد

خراسان رضوی-مشهد

درگذشته که خانه‌ها نه آب لوله کشی داشتند و نه آبگرمکن‌های نفتی و گازی و برقی، مردم به حمام‌های عمومی می‌رفتند. اگر هم خانه‌ای حمام داشت، متعلق به اعیان و اشراف بود و بس. بنابراین در گوشه و کنار شهرهای قدیمی ایران، می توان حمام‌های بسیاری را پیدا کرد که گاه عمرشان از سه چهار قرن فراتر می‌رود.

حمام شاه مشهد

درگذشته که خانه‌ها نه آب لوله کشی داشتند و نه آبگرمکن‌های نفتی و گازی و برقی، مردم به حمام‌های عمومی می‌رفتند. اگر هم خانه‌ای حمام داشت، متعلق به اعیان و اشراف بود و بس. بنابراین در گوشه و کنار شهرهای قدیمی ایران، می توان حمام‌های بسیاری را پیدا کرد که گاه عمرشان از سه چهار قرن فراتر می‌رود. و عجیب این که برخی از آنها هنوز هم مورد استفاده‌اند. مشهد مقدس لابد در گذشته حمام‌های زیادی داشته، چراکه علاوه بر اهالی شهر، انبوه زائران امام رضا (ع) نیازمند استحمام و به ویژه غسل زیارت بودند. اما از این همه دیگر چیزی باقی نمانده، زیرا بیشتر حمام‌ها برای ساختن خیابان‌های جدید با گسترش حرم رضوی با خاک یکسان شده‌اند.

بگذریم، حمام «مهدی قلی خان»معروف به حمام شاه، همان گرمابه خوش اقبالی است که هنوز تا این زمان (و تاکید می‌کنم «هنوز تا این زمان»)صحیح و سالم است.حمام شاه را «مهدی قلی بیک آخورباشی» از امرای شاه عباس اول صفوی در سال 1027 ه. ق ساخت و تا همین پایان مورد استفادۀ مردم بود.

حمام شاه که مثل خیلی از حمام‌های قدیمی و بزرگ ایران دارای سربینه‌ای با هشت ستون سنگی و گنبدی شکل است در انتهای بازار بزرگ مشهد (در خیابان خسروی) و در کنار مسجد شاه یا همام مسجد هفتاد و دو تن قرار دارد؛ولی از آنجا که در حریم ساخت و سازهای حرم رضوی واقع شده، قابل دیدن نیست. با این همه، ما شرح حالش را نوشتیم تا اگر روزی، روزگاری برای بازدید مردم آماده شد، کتابمان ناقص نباشد!

حمام شاه مشهد در نزدیکی هتل جنت مشهد قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر مشهد میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های مشهد از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام ن

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها