امام زاده شاه میر علی حمزه شیراز

فارس-شیراز

آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه در پایین خیابان دروازه قران شیراز واقع شده و بنایی مشتمل بر صحن و حرم وسیع است.

امام زاده شاه میر علی حمزه شیراز

آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه در پایین خیابان دروازه قران شیراز واقع شده و بنایی مشتمل بر صحن و حرم وسیع است. فضای باز که وسعتی نزدیک به سه برابر سطح فضای بسته دارد، به صورت حیاطی کشیده، در سمت جنوب ساختمان آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه واقع شده است. ورودی و بخش‌های خدماتی در جهت دیگر حیاط قرار دارند.

فضای بستة مجموعه آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه نیز، از دو بخش تشکیل شده است، اولی فضای چلیپایی شکل (چهار صفه) مرکزی است که قسمت اصلی بنای آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه محسوب می‌شود و دوم، اتاق ها و ایوان‌های کوچکی که ورود به فضای اصلی از داخل آنها صورت می‌گیرد. بناهای دیگری که در طرف دیگر صحن آرامگاه امام زاده شاه میر علی حمزه ساخته شده اند، جدید التأسیس هستند.

فضای اصلی داخل بنای امامزاده شاه میر علی حمزه آئینه کاری شده است. درهای منبت و پنجره های گره چینی شدة نفیسی، بخش دیگری از تزئینات مجموعه محسوب می‌شوند. بر روی مرقد امامزاده شاه میر علی حمزه ضریحی از چوب، خاتم و فولاد قرار دارد. در بالای ورودی به صحن، قطعه سنگی سرخ فام نصب گردیده و بر آن به شیوة خط ثلث شیوا و به دستخط ابراهیم سلطان فرزند شاهرخ تیموری جملاتی نوشته شده است.

ساختمان اصلی بقعه را به عضدالدوله دیلمی نسبت می دهند که در دوره های تیموری، صفویه، زندیه، قاجاریه و دوره معاصر مکرر بازسازی و تعمیر شده است. در گذشته، در اطراف بنا قبرستان وسیعی قرار داشته که در دورة معاصر به هنرستان صنعتی و باغ ملی تبدیل گردیده است. صاحب مدفن را فرزند امام موسی کاظم (ع) نوشته اند.

امام زاده شاه میر علی حمزه در نزدیکی هتل اطلس شیراز قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر شیراز میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های شیراز از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها