پل های و معابر قدیمی فارس

فارس-
در قسمت غربی فهلیان و بخش بالایی پل کنونی، آثار پلی قدیمی به چشم می‌خورد که قدمت آن به اوایل ظهور اسلام می رسد.
پل های و معابر قدیمی فارس

پل فهليان

در قسمت غربی فهلیان و بخش بالایی پل کنونی، آثار پلی قدیمی به چشم می‌خورد که قدمت آن به اوایل ظهور اسلام می رسد.

پل علی بن حمزه

این پل تاریخی در محور شیراز - اصفهان واقع شده و سالهاست که خودروهای سبک و سنگین از روی آن عبور می کنند. در کنار پل، بقعة امامزاده‌ای به نام علی بن حمزه قرار گرفته است. این پل در زمان فرمانروایی آل بویه بر روی رودخانة خشک شیراز احداث شده و بارها مورد مرمت قرار گرفته است و سرانجام در زمان کریم خان زند به سال ۱۱۸۵ هجری قمری تجدید مرمت و نوسازی شده است. در حال حاضر به علت تردد خودروهای سنگین، صدمات زیادی به بنای پل وارد شده و نیازمند تعمیر، مرمت اساسی و حفاظت می‌باشد.

پل عباسی

این پل که همزمان با توسعة راه های بازرگانی در عهد صفویه در شرق رودخانه شور بازسازی شده، احتمالاً هفت ستون داشته که بیشتر آنها هنوز هم باقی مانده اند. ستونها به طور کامل قابل رؤیت نیستند و تنها ستونهای بازمانده از دورة صفویه آن دیده می‌شوند. این پل چندین بار تعمیر اساسی شده است.

پل خان

پل خان که در مرودشت قرار دارد در زمان شاه عباس صفوی و به همت امام قلی خان، فرزند الله وردی خان (فرمانفرمای فارس) ساخته شده است.

پل بند امیر

در جنوب شرقی جلگه مرودشت و بر روی رود کر بندی محکم احداث شده که پل آن به نام بند امیر معروف است. این پل به آثار دورة عضدالدوله دیلمی تعلق دارد و از مهم ترین بناهای قرون اول اسلامی است.

پل پيرين

در تنگة پیرین بخش رستم شهرستان ممسنی، سه پل بسیار قدیمی وجود دارد. تاکنون روی آثاری که از این سه پل به جا مانده هیچگونه کاوشی صورت نگرفته است و قدمت آنها نیز نامعلوم است.

پل آبگینه

این پل در ۱۲ کیلومتری کازرون واقع شده است و نقش برجستة روی آن، به اواخر دوران فتحعلی شاه تعلق دارد.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها