باغ وحش تهران

تهران-تهران

اولین باغ وحش ایران در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار در بخشی از قصر دوشان تپه ساخته شد. این باغ وحش برای تفنن شاه بود ودر ان مجموعه ای از شیرهای ایرانی و تعدادی هم ببر مازندران نگهداری می شد؛ دو جانوری که دیگر در ایران و حتی در باغ وحش های آن هم وجود ندارند.

باغ وحش تهران

 در این دوره به جز زمانی که شاه به آنجا می آمد، بازدید برای عموم آزاد بود و کم کم باغ وحش گسترش یافت تا به شکل کنونی در آمد و اکنون باغ وحش تهران در زمینی به وسعت هفت هکتار جنب پارک ارم مستقر است. مسیر بازدید از حیوانات طوری طراحی شده که هنگام ورود و خروج بتوانید تمامی حیوانات را ببینید و از همان مسیر ورود خارج شوید. با وجود این طراحی مسیر، باز هم بهتر است از همان ابتدا نقشه باغ وحش را از اطلاعات ورودی بگیرید تا دیدن بعضی از حیوانات را از دست ندهید. بیشتر از 800 جاندار از 111 گونه مختلف در قفس های کوچک و بزرگ باغ وحش ارم زندگی می کنند؛ از گونه های مختلف پستانداران، خزندگان، آبزیان و پرندگان. حدود 60 درصد این حیوانات بومی ایران و باقی از نقاط دیگر دنیا به خصوص آفریقا به ایران آورده شده اند. شاید بخواهید بدانید چرا این حیوانات و چرا حیوانات دیگر نه؟ مهم ترین دلیل انتخاب گونه ها را می توان شرایط آب و هوایی دانست. اگر به حیوانات علاقه داشته باشید می دانید که لذت در آغوش گرفتن یک توله شیر چقدر می تواند هیجان انگیز باشد. البته فراموش نکنید که باید اول نترسید و بعد هم دوستشان داشته باشید و گرنه امکان دارد روی دستتان یک یادگاری کوچک بگذارند. عکس یادگاری با توله شیرها که بگذریم، می توانید به سراغ مار پیتون بروید. تنها در هند نمی توان مار را دور گردن انداخت، اینجا هم می توان با این مار بزرگ عکس یادگاری گرفت. حتی اگر خیلی نترس هم نباشید، می توانید از مراقب قفس مار وقت غذا خوردنش را بپرسید تا از نزدیک شاهد شکار خرگوش زنده توسط مار پیتون باشید.

نمادهای حفاظتی باغ وحش تهران:
گور ایرانی و گوزن زرد ایرانی، دو گونه فوق العاده ارزشمند باغ وحش تهران
دو گونه ارزشمند گور یرانی و گوزن زرد ایرانی که به ترتیب از نظر وضعیت حفاظتی در رده نزدیک تهدید و در معرض خطر قرار دارند، هم اکنون در باغ وحش تهران زندگی میکنند. زادآوری این دو گونه ارزشمند به خوبی نقش تاثیر گذار باغ وحش تهران را در مهیا ساختن محیطی امن برای گونههای دارای اهمیت حفاظتی یادآور میشود.
 
پلنگهای ایرانی باغ وحش تهران
در باغ وحش تهران دو پلنگ نر و ماده ایرانی به نامهای گاسپار و کیجا زندگی میکنند که جزو ارزشمندترین گونههای این مجموعه هستند. این دو پلنگ تحت برنامه اروپایی حفاظت از گونهها قرار دارند و در واقع دو فرد از یک جمعیت قابل توجه شامل بیش از صد فرد هستند که در باغ وحشهای سراسر دنیا تحت حفاظت و مراقبت قرار گرفته اند. 
 
شترهای دو کوهان باغ وحش تهران
در باغ وحش تهران دو شتر دو کوهان زندگی میکنند که از نظر ارزش حفاظتی در رده به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارند. این درجه حفاظتی معادل درجه حفاظتی یوزپلنگ آسیایی است. شتر دو کوهانه گونهایی از شترسانان است که پراکنشش به خاور دور، آسیای میانه و خاورمیانه میرسد.
شتر ها نقش بسیار مهمی را در دنیای تجارت قدیم ایفاء می کرده اند لذا در زمان بازدید از جایگاه شتر های دو کوهانه باغ وحش تهران حتما میتوانید شکوه و ابهت آنها را در جاده ابریشم مجسم نمایید.
 
ببر بنگال سفید باغ وحش تهران 
کوئین، ببر بنگال سفید باغ وحش تهران ار کشور آلمان به ایران آمده. باغ وحش تهران در راستای چشم انداز 2020 این ببر را در ابتدای ورود، طبق قوانین اتحادیه باغ وحشهای اروپا، مجهز به ایمپلنت ضد بارداری نمود.
تاریخچه ببرهای سفید به یک ببر نر سفید میرسد که سالها پیش، از طبیعت به یک باغ وحش منتقل شد. دانشمندان به مرور تاثیر ژن مغلوب عامل این تفاوت ظاهری و مشکلات متعدد درون آمیزی را کشف کردند لذا از هر گونه تکثیر ببر سفید در باغ وحشهای استاندارد جلوگیری می شود.

ساعت بازدید باغ وحش ارم تهران

ساعت بازدید از ساعت 09:30 صبح الی 19 شب می باشد.

قیمت بلیط باغ وحش ارم تهران

مبلغ و ورودی به باغ وحش 10000 تومان می باشد.

راه های دسترسی به باغ وحش ارم تهران

بهترین مسیر دسترسی به باغ وحش ارم تهران ایستگاه مترو ارم سبز در فاصله 5 دقیقه ای می باشد.

آدرس: استان تهران شهر تهران کیلومتر 4 جاده تهران کرج جنب پارک ارم باغ وحش تهران.

تلفن تماس : 5-44113081-021

کد امنیتی
حسین میگوید :
1396-06-21 - 18:26:48
الان سه روز از صبح تا شب هر چی زنگ می زنم که ساعت بازدید رو بپرسم کسی جواب گو نیست.
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها