موزه ملی شهر کاشان

اصفهان-کاشان

باغ فین با درختان کهن، برج‌های قدیمی، استخرها، جویبارهای متعدد و فواره‌های طبیعی، یکی از زیباترین تفرجگاههای تاریخی ایران به شمار می‌رود. معماری بناهای معروف به شاه عباسی، فتحعلی شاهی و کریم‌خانی که در گوشه و کنار این باغ به جای مانده است و همچنین حمام‌های معروفش تلفیقی از معماری سه دوره صفویه، زندیه و قاجاریه است

موزه ملی شهر کاشان

باغ فین با درختان کهن، برج‌های قدیمی، استخرها، جویبارهای متعدد و فواره‌های طبیعی، یکی از زیباترین تفرجگاههای تاریخی ایران به شمار می‌رود. معماری بناهای معروف به شاه عباسی، فتحعلی شاهی و کریم‌خانی که در گوشه و کنار این باغ به جای مانده است و همچنین حمام‌های معروفش تلفیقی از معماری سه دوره صفویه، زندیه و قاجاریه است. موزه ملی کاشان، بنای نوبنیادی است که در سال 1347 شمسی، در ضلع شمالی باغ فین و به همت مرحوم سیدمحمد تقی مصطفوی (مدیرکل سازمان باستان‌شناسی وقت) احداث شده است.

این موزه از یک طبقه شامل چند تالار بزرگ و کوچک و یک زیرزمین نسبتاً وسیع تشکیل شده است و دارای سه بخش باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و صنایع دستی است. اشیای بخش باستان‌شناسی آن حاصل حفاری‌های انجام شده در تپه سیلک، چغازنبیل، حسنلو، خورین،‌ لرستان و.... است.

این موزه از 4000 هزار اثر تاریخی که مربوط به دوران هفتم قبل از میلاد تا عصر حاضر را شامل می شود. موزه ملی کاشان، با توجه به اشیای به نمایش گذاشته شده در آن به ۴ بخش متفاوت کتب و نسخه‌های خطی، منسوجات، آثار معاصر و باستان‌شناسی تقسیم شده است. اولین مورد یعنی قسمت کتب و نسخه‌های خطی شامل کتاب‌های نفیس کهن با خطوط متفاوت هستند. از میان آن‌ها می‌توان به دو جلد قرآن در قطع جیبی و وزیری همراه با تذهیب و خطی بسیار زیبا و چشم‌نواز و قرآنی دیگر به خط جالب کوفی و در ۳ جلد اشاره کرد.

در نظر است در آینده حمام معروف فین کاشان (محل قتل امیرکبیر) به موزه اختصاصی امیرکبیر تبدیل شود.

آدرس : شهر کاشان، خیابان امیر کبیر، جنب باغ فین، موزه ملی کاشان

نزدیکترین هتل به موزه ملی کاشان : هتل نگارستان کاشان

کد امنیتی
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها