تپه‌ های سیلک شهر کاشان

اصفهان-کاشان

در 3 کیلومتری جنوب غربی کاشان و در محل تپه‌های سیلک در حدود 4500 ق. م اقوامی با تمدن جالب توجهی می‌زیسته‌اند که وسایل کار آن‌ها را بیشتر سنگ و استخوان تشکیل می‌داده است. براساس مطالعات انجام شده، در 4200 ق. م بدون این که وضع زندگی آنان تغییر کند، شکل، نوع، نقش و رنگ ظروف آنان به کلی تغییر کرده است.

تپه‌ های سیلک شهر کاشان

در 3 کیلومتری جنوب غربی کاشان و در محل تپه‌های سیلک در حدود 4500 ق. م اقوامی با تمدن جالب توجهی می‌زیسته‌اند که وسایل کار آن‌ها را بیشتر سنگ و استخوان تشکیل می‌داده است. براساس مطالعات انجام شده، در 4200 ق. م بدون این که وضع زندگی آنان تغییر کند، شکل، نوع، نقش و رنگ ظروف آنان به کلی تغییر کرده است. به نظر می‌رسد که ساکنین اصلی این منطقه، مغلوب اقوام تازه‌واردی شده‌اند که از مشخصه‌های سفال آن‌ها، رنگ قرمز با نقش سیاه بوده است. مهم‌ترین اکتشافات این تپه‌ها، یافته‌هایی از لوحه‌های گلی عیلامی است. ظاهراً در 5500 سال پیش، این اقوام بر اثر ارتباط با مدنیت شوش، نگارش خط را فرا گرفته‌اند و لوحه‌های گِلی فراوان با قدیمی‌ترین نوع این خط، در سیلک به یادگار گذاشته‌آند.

تمدن اقوام تپه‌های سیلک در 3500 سال پیش، مغلوب تمدن آریایی گردید که آثار آن‌ها در طبقات مختلف حفاری از قبیل ظروف لوله‌دار بلند با نقش اسب، خورشید، اسلحه آهنی، شمشیر ونیزه‌های بلند کشف شده است.

تپه سیلک

در فاصلة دو تپة بزرگ و کوچک، دو گورستان قدیمی کشف شده که به نام گورستان‌های الف و ب نامگذای شده است. آثار اقوام هزارة دوم ق. م از گورستان الف و اواخر هزارة دوم و اوایل هزارة اول ق. م از گورستان ب تپه‌های سیلک به دست آمده است. آثار مکشوفه در گورستان ب که به مهاجران تازه وارد به سیلک مربوط است، بیشتر شبیه آثار زیرخاکی تپة گیلان و خوروین است.

سفال یافت شده از تپه سیلک

کاشف تپه سیلک : رومن گریشمن در سال های 1933 تا 1937 روی تپه های سیلک کاشان پژوهش هایی را انجام داد. بعد از او باستان شناسی ایران دکتر صدق ملک شهمیرزادی تحقیقاتی را انجام داد که باعث کشف عبادتگاه سیلک شد.
ساعت بازدید از تپه سیلک کاشان : ساعت بازدید از ساعت 9 صبح تا 16:30 دقیقه می باشد. هزینه بلیط 25.000 تومان می باشد که برای اتباع خارجی 15.000 تومان در نظر گرفته شده است.
آدرس تپه سیلک کاشان : 4 کیلومتری جنوب غرب کاشان، نزدیک به روستاي ديزچه (جاده کاشان به فین)، تپه سیلک

 

کد امنیتی
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها