آتشگاه کوه سنگی شهر اصفهان

اصفهان-اصفهان
این اثر تاریخی، کهن‌ترین میراث پیشینه اصفهان است که هم‌اکنون بقایای بنای آن در کوه سنگی در ارتفاع 1680 متر واقع شده است. محوطة استقرار آتشگاه 36 هزار متر مربع مساحت دارد و محل استقرار آن در فاصله‌ای نسبتاً اندک از زاینده‌رود است. این کوه کوچک، تنها برجستگی مشخص و قابل توجه دشت غربی اصفهان است که بهترین منظرة زمین‌های مسطح کشاورزی، باغ‌های وسیع و سرسبز و پیچ و خم‌های خیال‌انگیز زاینده‌رود از فراز آن دیده می‌شود.
آتشگاه کوه سنگی شهر اصفهان

این اثر تاریخی، کهن‌ترین میراث پیشینه اصفهان است که هم‌اکنون بقایای بنای آن در کوه سنگی در ارتفاع 1680 متر واقع شده است. محوطة استقرار آتشگاه 36 هزار متر مربع مساحت دارد و محل استقرار آن در فاصله‌ای نسبتاً اندک از زاینده‌رود است. این کوه کوچک، تنها برجستگی مشخص و قابل توجه دشت غربی اصفهان است که بهترین منظرة زمین‌های مسطح کشاورزی، باغ‌های وسیع و سرسبز و پیچ و خم‌های خیال‌انگیز زاینده‌رود از فراز آن دیده می‌شود. در بالای کوه سنگی، یک آتشدان بزرگ و مدور خشتی با دریچه‌های متعدد دیده می‌شود که جایگاه افروختن آتش در مرتفع‌ترین نقطه کوه و قابل رؤیت از دورترین نقاط بوده است. پیرامون این آتشدان و در سطحی پایین‌تر، اتاق‌های بسیاری ساخته شده بود که اکنون قسمتی از بقایای آن‌ها در شمال و شمال شرقی این کوه سنگی بر جای مانده است. مصالح به کار رفته در بنای آتشگاه، عمدتاً خشت‌های خام مکعب مستطیلی شکل به ابعاد 40 سانتی‌متر و ارتفاع 13 سانتی‌متر است. این خشت‌ها متشکل از ملاط گل همراه با ریگ ریزه‌هایی است که برای استحکام بیشتر آن، از نی‌های حاشیة زاینده‌رود استفاده شده است. دیوارهای آتشگاه، نوعی سکوسازی است که به تدریج از پایین شروع شده و در قسمت فوقانی کوه به صورت سطوح نسبتاً وسیع و مسطحی برای ایجاد بنا و یا هر نوع فعالیت دیگر، مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

با توجه به نزدیکی کوه سنگی به زاینده‌رود، در جلگة مسطح ماربین، و واقع شدن یکی از مناطق قدیمی شهر کهن اصفهان (سدة قدیم و خمینی‌شهر امروز) در فاصلة 2 کیلومتری شمال آتشگاه، شاید بتوان قدیمی‌ترین مرکز اجتماعی انسان‌ها در منطقه را حول و حوش این کوه سنگی جستجو کرد.

باقی‌مانده‌های این بناهای خشتی از سال‌ها پیش مورد بررسی و توجه محققان و باستان‌شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته‌ و نظرات متفاوتی نیز در مورد آن‌ها بیان شده است. دکتر عاملی – کارشناس حفظ و مرمت میراث فرهنگی- پس از انجام مطالعات تخصصی بر روی نی‌های موجود در ملاط خشت‌های بنا (کربن 14)، طول عمر مصالح به کار رفته در ساختمان را بیش از 2500 سال می‌داند. براساس نتایج آزمایش‌های انجام گرفته، بنای آتشگاه مربوط به تمدن «عیلام» و زمانی است که معابد را یا با ایجاد تپه‌های مصنوعی، و یا با استفاده از تپه‌های طبیعی، با اجرای تکنیک سکوسازی، بر روی آن‌ها می‌ساختند. آتشگاه کوه سنگی اصفهان با شمارة 380 در تاریخ 1330 شمسی، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها