مدارس قدیمی اصفهان

اصفهان-
مدرسه چهارباغ مدرسه چهارباغ که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادر شاه نیز نامیده می‌شد، آخرین بنای تاریخی باشکوه عهد صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم طلاب علوم دینی، در اواخر حکومت شاه سلطان حسین صفوی از سال 1116 تا 1126 هجری قمری ساخته شده است.
مدارس قدیمی اصفهان

مدرسه چهارباغ

مدرسه چهارباغ که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادر شاه نیز نامیده می‌شد، آخرین بنای تاریخی باشکوه عهد صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم طلاب علوم دینی، در اواخر حکومت شاه سلطان حسین صفوی از سال 1116 تا 1126 هجری قمری ساخته شده است. درخت‌های چنار کهنسال و جوی آبی که در آن جریان دارد، بر زیبایی تزئینات نفیس کاشی‌کاری آن افزوده و بنای مزبور را بسیار فرح‌بخش و روح‌نواز نموده است.

از نظر تناسبات معماری و زیبایی‌های کاشی‌کاری، گنبد مدرسه چهارباغ بعد از گنبد مدرسه شیخ لطف الله جای می‌گیرد؛ ولی در مجلل آن که با طلا و نقره تزئین شده است، از لحاظ زرگری، طلاکاری، طراحی و قلمزنی در نظر استادان بزرگ امروز این فن نیز، شاهکاری از صنایع هنری کم‌نظیر است. نمای بیرونی مدرسه از خیابانهای چهارباغ و آمادگاه و حیاط هتل عباسی بسیار جالب توجه است.

مدرسه و آرامگاه باباقاسم

سلیمان ابی الحسن طالوت دامغانی در سال 725 هجری برای مراد و مرشد خود «باباقاسم»، از عارفان و زاهدان معروف اصفهان، مدرسه‌ای بنا کرد که نماهای خارجی، صحن، ایوان‌ها و غرفه‌های آن کاشی‌کاری شده و از قدیمی‌ترین مدارس شهر اصفهان به شمار می‌رود.

پس از وفات باباقاسم، در مجاورت مدرسه وی آرامگاه او را بنا کردند که هرم گنبدی شکلی دارد و به کاشی مزین شده است. در سردر کاشی کاری شده آن، سال 741 هجری قمری نقش بسته است. این مدرسه و آرامگاه در کوچه باباقاسم در خیابان هاتف اصفهان واقع شده‌است.

مدرسه ملاعبدالله

این مدرسه در ابتدای بازار بزرگ اصفهان واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین مدارس دوره صفویه است که محل اقامه نماز و تدریس «ملاعبدالله شوشتری»، از روحانیون مشهور دوره شاه عباس اول بوده است. در اطراف آن، دو طبقه ساختمان با حجره‌هایی بنا شده که پشت بغل‌های آن با کاشی‌کاری معرق تزئین شده است. در ایوان جنوبی آن یک لوح سنگی مشتمل بر وقف‌نامه مدرسه، مربوط به دوره شاه سلیمان صفوی و تاریخ 1088 هجری قمری نصب شده است.

مدرسه جده

در بازار بزرگ اصفهان، دو مدرسه به نام جده وجود دارند که به دستور جده شاه عباس دوم در سال‌های 1056 و 1057 هجری قمری ساخته شده‌اند. این دو مدرسه از دوره صفویه تا زمان حاضر، پیوسته طلبه‌نشین و کانون آموزش‌های دینی بوده‌اند.

مدرسه میرزاحسین

این مدرسه از بناهای دوره شاه سلیمان صفوی است که در محله بیدآباد اصفهان واقع شده است. کتیبه سردر آن، اشعاری را در بر دارد که مصراع آخر آن مجمع اهل فضل کرد رقم ماده تاریخ اتمام آن؛ یعنی سال 1099 هجری قمری را نشان می‌دهد.

مدرسه کاسه گران

این مدرسه طلبه‌نشین نیز از بناهای دوره شاه سلیمان صفوی است که در بازار «ریسمان» اصفهان واقع شده است. این مدرسه تزئینات گچبری وکاشی‌کاری‌های زیبایی دارد و به وسیله یکی از رجال آن دوره، به نام آقامیر محمدمهدی ملقب به حکیم‌الملک در سال 1105 هجری قمری بنا شده است. کتیبه‌های داخل مدرسه سال 1103 هجری قمری را نشان می‌دهند.

مدرسه نیماورد

مدرسه نیماورد از مدارس مشهور و طلبه‌نشین اصفهان است که در دوره سلطنت شاه سلیمان صفوی به وسیله زینب بیگم، همسر حکیم‌الملک بانی مدرسه «کاسه‌گران»، احداث شده و با تزئینات فراوان گچبری و خطوط بنایی و قطارهای گچبری آراسته شده است.

این مدرسه در محله نیماورد اصفهان در مجاورت بازار بزرگ واقع و از این جهت که محل تعلیم عده کثیری از علما و دانشمندان بعد از دوره صفویه بوده است، شهرت بسیار دارد. نام محله نیماورد، از دوره سلاجقه به بعد، در تواریخ دیده می‌شود.

مدرسه جلالیه

مدرسه جلالیه که در محله احمدآباد اصفهان واقع شده است، از آثار تاریخی دوره سلطنت شاه سلطان حسین است که به وسیله جلال‌الدین محمد حکیم در سال 1114 هجری بنا شده است. سردر و پشت بغل‌های صحن آن تزئینات کاشی‌کاری دارد و آرامگاه بانی ساختمان مدرسه در یکی از حجره‌های آن واقع است.

مدرسه شمس‌آباد

این مدرسه از مدارس طلبه‌نشین دوره شاه سلطان حسین صفوی است که در محله شمس‌آباد اصفهان واقع شده است و به وسیله یکی از رجال آن دوره، به نام آقامیر محمدمهدی تاجر عباس‌آبادی، در سال 1125 هجری قمری بنا شده است.

مدرسه بزرگ صدر

این مدرسه از مدارس بزرگ طلبه‌نشین اصفهان است که به وسیله حاج محمدحسین‌خان صدر اصفهانی حکمران مشهور دوره سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار بنا شده و منظره عمومی آن از آجر ساده است.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها