پل های اصفهان

اصفهان-
پل شهرستان این پل در ناحیه «جی» قدیم و در 4 کیلومتری شرق اصفهان واقع شده و قدیمی‌ترین پلی است که بر زاینده‌رود احداث شده است. پل شهرستان از نظر معماری فوق‌العاده جالب توجه است و به عقیده باستان‌شناسانٰ اساس و بنیاد آن به دوره ساسانیان مربوط است؛ ولی ساختمان‌های روی پل از نحوه معماری دوره اسلامی متأثر گردیده‌اند.
پل های اصفهان

پل شهرستان

این پل در ناحیه «جی» قدیم و در 4 کیلومتری شرق اصفهان واقع شده و قدیمی‌ترین پلی است که بر زاینده‌رود احداث شده است. پل شهرستان از نظر معماری فوق‌العاده جالب توجه است و به عقیده باستان‌شناسانٰ اساس و بنیاد آن به دوره ساسانیان مربوط است؛ ولی ساختمان‌های روی پل از نحوه معماری دوره اسلامی متأثر گردیده‌اند.

پل مارنان

نام این پل که در اصل ماربین بوده، از کلمه «مهربین» اوستایی اخذ شده است. قرن‌ها قبل از ظهور زرتشت، معبد مهرپرستان بر فراز کوه سنگی قرار داشت. نام این بلوک در دوره ساسانیان مهربین بود و در طول مدت 14 قرن دوره اسلامی به ماربین معروف شد. از زمان‌های بسیار دور، هم‌چنان که پل جی یا پل شهرستان واسطه اتصال شمالی‌ترین ساحل شهری زاینده‌رود به جنوبی‌ترین ساحل مقابل آن بود. پل مارنان نیز واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان بود که امروزه بین میدان صائب و بوستان سعدی می‌باشد. قصبات و روستاهای سرسبز ماربین از طریق پل مارنان (پل ماربانان یا پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رودخانه متصل می‌شدند. شکل امروزی پل مارنان با نمای ساختمانی عصر صفوی تغییر اساسی نکرده است؛ ولی تعمیرات مکرری را از سر گذرانده است.

پل سعادت‌آباد

این پل که با عرض کم و طول 147 متر بر روی زاینده‌رود در فاصله دو پل الله‌وردی‌خان و پل خواجو ساخته شده است؛ از بناهای دوره شاه عباس دوم در سال 1065 هجری قمری است. پل مزبور، ارتباط باغ‌های سلطنتی دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه را با باغ‌های وسیع سعادت‌آباد و بناهای باشکوه هفت دست،

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها