باغ و کاخ تاریخی فین شهر کاشان

اصفهان-کاشان
یکی از بناهای مجلل و باارزش تاریخی استان اصفهان، باغ فین کاشان است که در 6 کیلومتری جنوب کاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد.
باغ و کاخ تاریخی فین شهر کاشان

یکی از بناهای مجلل و باارزش تاریخی استان اصفهان، باغ فین کاشان است که در 6 کیلومتری جنوب کاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد. بنای باقی مانده کنونی باغ، در دوران صفوی بر روی بناهایی از عهد آل بویه ساخته شده است که از لحاظ باغ‌آرایی و آب‌رسانی اهمیت ویژه‌ای دارد. این باغ به علت قتل امیرکبیر در حمام کوچک آن که در سال 1268 هـ . ق اتفاق افتاد، معروف شده است.

این باغ نمونه‌ای از کاخ‌های دوره صفویه است که در دوره‌های زندیه و قاجاریه، الحاقاتی بدان افزوده شده است. باغ فین از معدود باغ‌های سنتی ایران است و صدها سال است که به برکت چشمه سلیمانیه پابرجا باقی مانده است. هم اکنون آب فین به حوض و استخر دیگری می‌ریزد که در اصطلاح محلی «لثه‌گاه» نامیده می‌شود. آب در آبگیرها و جدول‌های زیبای باغ فین و از میان فواره‌های جهنده درون آن‌ها عبور کرده  و از طریق خیابان‌های سرسبز و خرم باغ، داخل آبادی می‌شود و باغستان انجیر و انار فین را سیراب می‌کند. مازاد آب فین سرانجام به کشتزارهای حومه شهر روان شده و به مصرف آبیاری اراضی کشاورزی و سبزی‌کاری می‌رسد.

بناهای این باغ عبارت‌اند از: سردر ورودی، برج و بارو، شترگلوی صفوی وسط باغ، شترگلوی فتحعلی شاهی، اتاق شاه نشین و جنوب شرقی باغ، موزه غرب باغ، حمام‌های کوچک و بزرگ و کتابخانه شرق باغ.

بنای شترگلوی شاه عباسی که در وسط باغ قرار دارد، عبارت است از بنای سرپوشیده دو طبقه‌ای که تقریباً در وسط باغ و در مقابل سر در بزرگ واقع شده است. در وسط آن حوض زیبایی با آب جاری قرار دارد و بر روی دیوارهای آن هنوز آثار نقاشی‌های زیبا دیده می‌شود.

از دیگر بناهای داخل باغ، شترگلوی فتحعلی شاهی است که در سال 1226 هـ. ق ساختمان آن به پایان رسید. داخل این بنای سرپوشیده، مناظر نقاشی شده بسیار زیبا، همچنین کتیبه‌ای گچی به خط نستعلیق دیده می‌شود. در این باغ به ترتیب شاه صفی، شاه سلیمان، شاه طهماسب، شاه عباس، کریم خان زند و فتحعلی شاه بناهایی را مرمت یا اضافه نموده‌اند.

باغ فین در دوران صفویه و قاجاریه از رونق زیادی برخوردار بود؛ ولی با آغاز انقلاب مشروطیت و همزمان با کاهش امنیت این منطقه، تمامی در و پیکر و اشیاء داخل آن به غارت رفت و رو به ویرانی نهاد. در سال 1314 هجری شمسی، مجموعه بناهای این باغ تحت شماره 238 در زمره آثار تاریخی کشور به ثبت رسید و از سال 1330 هجری، اداره حفاظت آثار باستانی در جهت حفظ و احیاء آن اقدامات مؤثری انجام داد.

کد امنیتی
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها