کاخ هشت بهشت شهر اصفهان

اصفهان-اصفهان
عمارت تاریخی هشت بهشت، نمونه‌ای از کاخ‌های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه است که در دوره شاه سلیمان (1080 هـ. ق) بنا شده است.
کاخ هشت بهشت شهر اصفهان

عمارت تاریخی هشت بهشت، نمونه‌ای از کاخ‌های محل سکونت آخرین سلاطین دوره صفویه است که در دوره شاه سلیمان (1080 هـ. ق) بنا شده است. از باغ وسیع هشت بهشت وسعت زیادی باقی نمانده؛ ولی قصر تاریخی آن هنوز اثری ارزنده و جالب توجه است.

از آثار قابل توجه این قصر که نماهای خارجی قصر را تزئین کرده است، کاشی‌کاری‌هایی است که انواع حیوانات پرنده، درنده و خزنده را نشان می‌دهد. در دهه اخیر، پارک مجلل و زیبایی به همت شهرداری اصفهان در اطراف این کاخ تاریخی، طراحی و ساخته شد که در حال حاضر از گردشگاه‌های مشهور شهر اصفهان است و از خیابان چهارباغ قابل دسترسی است.

تالار اشرف

ساخت این عمارت که در اندرون کاخ سلطنتی صفوی جای داشت، به شاه عباس دوم نسبت داده می‌شود و انتساب آن به اشرف، هیچ ارتباطی با اشرف افغان ندارد.این بنا تقریباً به طور کامل با چوب بست ساخته شده است. بام آن مسطح و بر پایه‌های بلند ضخیم پوشیده از طلا نهاده شده است. سقف آن با قطعات چوب متصل به هم تزئین شده و در بخش‌های مختلف آن نظیر بقیه قسمت‌ها، برق طلا می‌درخشد.

گفته می‌شود، تالار اشرف در اواخر سلطنت شاه سلیمان و یا در عهد سلطنت شاه سلطان حسین ساخته شده است. ظاهراً این تالار در اوایل جنگ جهانی اول به عنوان انبار مورد استفاده واحدهای نظامی قرار گرفت و سپس به جایگاه دسته موزیک نظامی تبدیل شد. در این دوره، گچبری‌ها و نقوش زیبای آن زیراندودی از گچ پنهان بود.

حدود هشتاد سال قبل، ساختمان‌های چپ و راست تالار را که فشار طاق‌های آن را خنثی می‌کرد، به دلیل نامعلومی تخریب کردند و بنا در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفت. ضربی‌های جانبی آن شکاف برداشتند و گنبد مرکزی تالار در شْرف ریزش قرار گرفت. اداره باستان‌شناسی وقت با مرمت بنا، از ویرانی آن جلوگیری کرد. اطراف عمارت مستحکم شد و طاق‌ها مرمت شدند و محل ساختمان برای استقرار اداره معارف عمومی در نظر گرفته شد. در این زمان، اندود گچ داخل بنا را برداشتند و گچ‌بری‌ها را بازسازی و نمایان ساختند. تالار اشرف تبدیل به محل برگزاری کمیسیون‌های معارف شد و به این ترتیب، بنا از خطر نابودی نجات یافت و تحت محافظت و مراقبت قرار گرفت.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها