کاخ چهلستون شهر اصفهان

اصفهان-اصفهان
باغ چهل ستون بالغ بر 67000 مترمربع مساحت دارد و دوره شاه عباس اول احداث شده است.
کاخ چهلستون شهر اصفهان

باغ چهل ستون بالغ بر 67000 مترمربع مساحت دارد و دوره شاه عباس اول احداث شده است. در وسط باغ، عمارت چهل ستون بنا شده است. این کاخ زیبا بین خیابان چهارباغ و میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد.

در زمان سلطنت شاه عباس دوم، در بنای فوق تغییرات کلی داده شده و تالار آئینه، تالار هجده ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آئینه، ایوان‌های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی، آئینه‌کاری، کاشی‌کاری دیوارها و سقف‌ها به آن افزوده شده است. قسمت‌های جالب و دیدنی کاخ چهل ستون به شرح زیر است.

سقف باشکوه نقاشی شده تالار هجده ستون و سقف آئینه‌کاری تالار آئینه و مدخل آئینه‌کاری تالار جلوس شاه عباس دوم. ستون‌های عظیم تالارهای هجده ستون و تالار آئینه. شیرهای سنگی چهار گوشه حوض مرکزی تالار و ازاره‌های مرمری منقش اطراف که معرف صنعت حجاری دوره صفویه است.

تزئینات عالی طلاکاری سرسرای پادشاهی و اتاق‌های طرفین تالار آئینه و تابلوهای بزرگ نقاشی تالار پادشاهی که تصویر شاهان صفوی را نشان می‌دهد. تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه که در مرمت سال‌های 1334 و 1335 خورشیدی از زیر گچ خارج شده است. آثار پراکنده‌ای از دوران صفویه مانند سر در مسجد قطبیه و سردرهای «زاویه در کوشک» و آثاری از مسجد درب جوباره یا پیر پینه‌دوز و مسجد آقاسی که بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است.

کاخ چهل ستون به موجب اشعاری که در جبهه تالار از زیر گچ خارج شده، به «مبارک‌ترین بناهای دنیا» تشبیه شده و به حساب حروف ابجد، در سال 1075 هجری قمری و در پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم بنا شده است. شیرها و مجسمه‌های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه‌ها، تنها آثاری است که از دو قصر باشکوه دیگر دوره صفویه؛ یعنی آئینه خانه و عمارت سرپوشیده باقی مانده و بعدها به این محل منتقل شده است. اگرچه انعکاس ستون‌های بیست گانه تالارهای چهل ستون در حوض مقابل عمارت، مفهوم چهل ستون را القا می‌کنند؛ ولی در حقیقت واژه چهل در نام این عمارت، نشانه کثرت است و وجه تسمیه عمارت مزبور به علت تعدد ستون‌های آن است.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها