عمارت عالی قاپو شهر اصفهان

اصفهان-اصفهان
عمارت عالی قاپو که در عهد صفویه «دولتخانه مبارکه نقش جهان» یا «قصر دولتخانه» نام داشت، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ‌های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری، به امر شاه عباس اول، ساخته شده است.
عمارت عالی قاپو شهر اصفهان

عمارت عالی قاپو که در عهد صفویه دولتخانه مبارکه نقش جهان یا «قصر دولتخانه» نام داشت، نمونه منحصر به فردی از معماری کاخ‌های عهد صفویه است که در اوایل قرن یازدهم هجری، به امر شاه عباس اول، ساخته شده است. شاه صفوی، سفیران و شخصیت‌های عالیقدر را در این کاخ به حضور می‌پذیرفت. بعد از او هم، جانشینان وی در همین کاخ و در ملحقات آن، مانند عمارت حوضخانه و تالار مروارید، مهمانان خود را به حضور می‌پذیرفتند.

عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار دارد و دارای پنج طبقه ساختمان است که هر طبقه آن تزئینات ویژه‌ای دارد. با آن که بعد از دوره صفویه به تزئینات بناها، خرابی‌ها و لطمات جبران‌ناپذیری وارد آمده است، ولی هنوز شاهکارهایی از گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های عهد صفویه را در بر دارد و تماشاکنندگان را به تحسین و تمجید وامی‌دارد.

مینیاتورهای هنرمندانه رضا عباسی (نقاش معروف عهد شاه‌عباس) که متأسفانه آسیب فراوان دیده‌اند، نقاشی‌‌های گل و بوته، شاخ و برگ، اشکال و حوش و طیور و گچ‌بری‌های زیبای آن که به شکل انواع جام و صراحی در طاق‌ها و دیوارها تعبیه شده است، از قسمت‌های جالب توجه این بنای تاریخی است. گچبری‌های این قسمت از ساختمان که به اتاق صوت مشهور است، نقش آکوستیک دارند و گفته می‌شود مکانی برای اجرای موسیقی بوده است تا نغمه‌ها و صداها به طور طبیعی و بدون انعکاس به گوش برسند. از فراز آخرین طبقه عالی قاپو، بهترین منظره شهر تاریخی اصفهان و تغییر و تحولات هزار ساله آن را می‌توان مشاهده نمود.

در دوره جانشینان شاه‌عباس هم اقداماتی به منظور تزئین کامل این عمارت به عمل آمده است. از آن جمله، تالار باشکوه آن در سال 1054 هجری، در زمان سلطنت شاه عباس دوم به بنای اصلی افزوده شده است و شاهان صفوی و مهمانان آن‌ها از تالار همین عمارت، مناظر بازی چوگان، چراغانی، آتش بازی،ها و نمایش‌های میدانی را تماشا می­کرده‌اند.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها