آبشارهای مازندران

مازندران-
استان مازندران به دلیل شیب تند سلسله جبال البرز که سرچشمۀ رودهای فراوانی است، دارای آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی است که از نواحی مختلف آن سرازیر می‌شوند و عمدتاً در نواحی مرکزی این سلسله جبال قرار دارند. برخی از این آبشارها بلند و پرآب و برخی دیگر کوتاه و کم آب هستند. هر کدام از این آبشارها می‌توانند به عنوان یک جاذبۀ طبیعی فوق‌العاده، عامل جذب جهانگردان باشند.
آبشارهای مازندران

استان مازندران به دلیل شیب تند سلسله جبال البرز که سرچشمۀ رودهای فراوانی است، دارای آبشارهای کوچک و بزرگ متعددی است که از نواحی مختلف آن سرازیر می‌شوند و عمدتاً در نواحی مرکزی این سلسله جبال قرار دارند. برخی از این آبشارها بلند و پرآب و برخی دیگر کوتاه و کم آب هستند. هر کدام از این آبشارها می‌توانند به عنوان یک جاذبۀ طبیعی فوق‌العاده، عامل جذب جهانگردان باشند.

آبشار ایج یا ده قلو

این آبشار از ذوب برف‌های دائمی کوه «خشم چال» ارتفاعات «اشکورعلیا» سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسافتی در بالادست روستای «ایج»، از فراز سنگی، روی سنگی دیگر فرو می‌ریزد. سپس به صورت آبشارهایی متعدد به عمق دره سرازیر می‌شود. از ویژگی‌های این آبشار مقدار زیاد آب آن و فضاهای غاز مانند وسیع زیر سنگ‌های آبشار است. هم‌چنین می‌توان به تعداد شاخه‌ها، چشمه‌های اطراف، محوطۀ کنار و بالادست، چشم‌انداز یخچال‌های دائمی خشم چال، درۀ زیبای اشکور، آب و هوای ییلاقی و پوشش گیاهی عطرآگین اطراف آن اشاره کرد که در نوع خود بی‌نظیر است.

آبشار آلامل

این آبشار از دامنه‌های شمالی دماوند سرازیر می‌شود و بیش از 100 متر ارتفاع دارد، و آب فراوان آن چون پودری نمناک در هوا پخش می‌شود و منظره‌ای بسیار بدیع و کم نظیر به وجود می‌آورد.

آبشار اکاپل

این آبشار در جنگل‌های کوهستانی «سردی چال» کلاردشت واقع شده و چشم‌انداز و مناظری بدیع دارد. همجواری این آبشار با ییلاقات کلاردشت و زیبایی طبیعت آن که دریاچه ولشت را نیز در خود جای داده، قابلیت تفرجگاهی آن را به طور فوق‌العاده‌ای افزایش می‌دهد.

آبشار هریجان

این آبشار که بالای روستایی به همین نام در نزدیکی گردنۀ هزارچم در جادۀ تهران- چالوس قرار گرفته، بیش از 9 متر ارتفاع دارد و یکی از زیباترین آبشارهای کوه‌های البرز است. این آبشار با آبی فراوان،فضای مرتفع بیشه‌ای و چشم‌انداز کوهستانی، دره‌ای و جنگلی از فراز کوهی سنگی با پخشابی ویژه سرازیر و در پایین دست به آبشارهای متعددی تبدیل می‌شود. حواشی آن قابل اتراق است و راه سواره رو دارد.

آبشار سواسره

این آبشار که نزدیک به 100 متر ارتفاع دارد، در بالادست ناحیه‌ای از توابع بلده قرار گرفته و دارای آبی فراوان و پخشابی ویژه است. فضای آن کوهستانی- بیشه‌ای است و چشم‌اندازهای بکر و شگفت دارد.

آبشار شاهاندشت لاریجان

این آبشار در بالای کوهی به همین نام در جوار «قلعۀ ملک بهمن» قرار گرفته است و بیش از 50 متر ارتفاع دارد. مشروب بودن آب چشمه، نزدیکی آن به جادۀ هراز، راه سواره و چشم‌اندازهای زیبا و سرسبز، قابلیت‌های گردشگری آن را به طور چشمگیری افزایش داده است.

آبشار زیار (آب شیخ علی خان)

این آبشار نام خود را از رود «زیار» گرفته است و حدود 40 متر ارتفاع دارد. مناظر سرسبز و کوهستانی و چمن‌زارهای زیبای اطراف و حواشی آن، از این آبشار عنصر ممتاز طبیعی- جهانگردی پدید آورده‌اند.

آبشار یخی

این آبشار تمام یخ، در ارتفاع 5100 متری «دودکوه»، نزدیک قلۀ دماوند قرار گرفته است. 7 متر ارتفاع و 3 متر قطر دارد و مدام نیز به قطر آن افزوده می‌شود. علت تشکیل آن ناشی از ذوب برفهای گودال بالای آن است که به هنگام گرمای ظهر تابستان، باریکه آبی را به وجود می‌آورد و از کنار آبشار یخی عبور می‌کند. این آب مدت کوتاهی دوام می‌آورد و بلافاصله منجمد می‌شود. این آبشار یکی از آبشارهای عجیب و منحصر به فرد جهان است.

آبشارهای دیگر استان عبارتند از: آبشار ازارک در «سنگ پشتۀ» رامسرف آبشار چادر در «جنت‌رودبار» رامسر، آبشار تیمره در «وانای آمل»، آبشار پرومه در «شمس‌آباد» لاریجان، آبشار زنگت در «زنگت» بهشهر، آبشار داراب کلا در ساری، آبشار ریش براز در جنت رودبار رامسر

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها