روستای بیستون شهر هرسین

کرمانشاه-هرسین
بیستون مرکز دهستان چم‌چال در یک منطقه کوهپایه‌ای و در ٣٢ کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه واقع شده است. رودخانه دینور آب و از کنار روستا می‌گذرد. کوه و غار معروف بیستون در غرب آن واقع شده است.
روستای بیستون شهر هرسین

آب و هوای بیستون معتدل و نیمه خشک است. مردم بیستون به زبان کردی کرمانشاهی سخن می‌گویند و پیرو مذهب اثنی عشری هستند.بیستون یکی از کانون‌های تاریخی و باستانی ایران و استان کرمانشاه است. آثار و یادمان‌های تاریخی این روستا شامل نقوش و کتیبه‌های هخامنشی و اشکانی، طاق اشکانی، مجسمه هرکول (ق.م)، پل صفوی و کاروانسرای شاه عباسی است. در این ناحیه زیارتگاهی به نام امامزاده باقر وجود داردکه مورد احترام اهالی بومی است. ناحیه بیستون را با توجه به مجموعه آثار تاریخی و طبیعی با علامت ۵ ستاره جهانگردی می‌توان ارزیابی کرد. کاروانسرای بیستون، به علت موقوفات و متولی مخصوص، نسبتاً سالم مانده و در بنای آن از سنگ‌های ابنیه ساسانی استفاده شده است. این کاروانسرا را شیخ علیخان زنگنه در دوران شاه عباس دوم بنا نهاده است. پل صفوی، بر روی رودخانه دینور آب احداث شده است. مجسمه هرکول، که تاریخ آن به زمان یونانی قدیم نوشته شده، از آثار سال 153 قبل از میلاد است. نقوش تاریخی بیستون که از آثار دوران هخامنشیان و به مناسبت ششمین سال سلطنت داریوش (۴٨٠ قبل از میلاد) به سه زبان و خط بابلی، عیلامی ‌و فرس قدیم حجاری شده است. کتیبه بزرگ شامل پرستش و اطاعت از اهورامزدا، شجره و حوادث دوران سلطنت و وصایای داریوش کبیر است و کتیبه کوچک حاکی از معرفی داریوش و حوادث دوران پادشاهی او است. در نقوش حجاری شده، داریوش در حالت ایستاده است و بر بالای سر داریوش، نقش فَروَهَر در حالت پرواز نشان داده می‌شود. از مهمترین اماکن مذهبی بیستون می‌توان به امامزاده باقر اشاره کرد.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724 - 02166916725

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها