روستای دیواندره شهر سقز

کردستان-سقز
روستای دیواندره در جنوب سقز در کنار جاده اصلی و در یک ناحیه دره‌ای قرارگرفته است. اطراف آن را کوه‌های بلندی فرا گرفته‌اند. رودخانه قزل اوزن سرچشمه سفیدرود از نزدیک این روستا عبور می‌کند. آب و هوای دیواندره سرد و نیمه خشک است. اقتصاد دیواندره براساس کشاورزی شکل گرفته است. طبیعت زیبای دیواندره بسیار جذاب است.
روستای دیواندره شهر سقز

 مهمترین اثر تاریخی و طبیعی دیواندره غار معروف کرفتو است که در اوبات دیواندره بین دیواندره و سقز واقع شده و از معروفترین و مهم‌ترین آثار باستانی استان کردستان به شمار می‌رود. ساختمان غار به دوره اشکانی و حدود قرن سوم پیش از میلاد مربوط است. این غار در 2000 سال قبل از معبد هراکلیس معروف بود و اهمیت و اعتباری داشته است. بر روی دیوار یکی از طاق‌های آن نام هراکلیس خدای یونانی با حروف یونانی منقوش و حک شده است و در زیر آن در اتاق سوم نقش اسب سواری دیده می‌شود که آهو را شکار می‌کند. این شکل یادگار فتوحات گودرز اشکانی و تسلط این پادشاه بر مهرداد شاه است. دسترسی به این معبد قدیمی اکنون مشکل است، زیرا مستلزم بالا رفتن از سراشیبی تندی به طول تقریبی یک کیلومتر است. پس از ورود به غار و عبوراز اتاق‌های سنگی، محوطه وسیعی وجود دارد که توسط دالان تنگ و تاریکی به دو حوضچه سنگی مرتبط می‌شود. در این حوضچه‌ها آب صاف و سردی جاری است. نقوش اتاق‌های سوم و چهارم در روی سردرها و جایگاه مشعل‌هایی که به وسیله کانال‌هایی به مخزن مرتبط می‌شوند، از قسمت‌های جالب و دیدنی غار است. گویا در مخزن مزبور مواد سوختی از راه کانال‌ها به مشعل هدایت می‌شده و مشعل‌ها همیشه روشن بوده است. در بقایای ساختمان‌های غار آثار دالان، رواق، اتاق‌های سنگی، در و پنجره و روزنه‌هایی دیده می‌شود. از شواهد و قرائن پیداست که غار باید به دوره میترائیسم و مهرپرستی مربوط باشد.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها