روستای مشهد توس شهر مشهد

خراسان رضوی-مشهد
مشهد توس در ٢٧ کیلومتری غرب مشهد، در یک ناحیه دشتی واقع شده و کشف رود از جنوب شرقی آن می‌گذرد. آب و هوای توس معتدل خشک است. مردم توس به زبان فارسی خراسانی سخن می‌گویند و پیرو مذهب اثنی عشری هستند.
روستای مشهد توس شهر مشهد

مهم‌ترین آثار مشهد توس عبارتند از:

بازمانده‌های شهر توس که در اواخر حکومت و فرمانروایی ساسانیان، یکی از شهرها و مرزداری‌های درجه دوم ایران بر سر راه گرگان و نیشابور به مرو، نسا و باختر بوده است. برج و باروی قدیمی پیرامون این شهر بسیار جالب توجه است و از سالمترین حصارهای باقیمانده باستانی به شمار می‌رود و آثاری از دوره‌‌های ساسانیان، سلجوقیان، تیموریان و قاجاری را در بر می‌گیرد. از مهمترین آثار آن بنای آجری گنبدداری به ارتفاع 25 متر مشهور به گنبد مارونیه است که در متون قدیم از آن با نام‌های نقاره‌خانه، مسجد خرابه، مأمونیه، مسجد جامع و زندان هارون یاد شده است.

آرامگاه فردوسی که زیارتگاه مشتاقان ادب پارسی است. ساختمان بنای فعلی آرامگاه به دوران جدید تعلق دارد. در سال 1305 هجری شمسی، هیئتی برای کاوش مقبره فردوسی به توس اعزام شدند و بنا بر شواهد بسیاری آرامگاه وی را در باغی که در اشعارش از آن یاد کرده و منتسب به خود اوست، یافتند. کار احداث بنای آرامگاه ازسال 1307 آغاز شد و در مهرماه 1313 که مصادف با ایام برگزاری جشن هزاره فردوسی بود، پایان یافت. در مورد زادگاه حماسه سرای ایرانی باید گفت وی در روستای پاژ به دنیا آمده است. این روستا یکی از نقاط بسیار دیدنی در نزدیک مشهد توس است که با اندکی بذل توجه، مشتاقان بسیاری را به زادگاه شاعر ملی و حماسه سرای بزرگ ایران جذب خواهد کرد.

مجموعه آثار فوق، به ویژه مقام و منزلت فردوسی، مشهد توس را به ناحیه‌ای با ارزش‌های ممتاز ایرانگردی و جهانگردی تبدیل کرده است. گفته می‌شود که شورای احیای توس به منظور بازسازی و بهره برداری از امکانات جهانگردی توس تشکیل شده و طرح توسعه عظیمی را در دستور کار دارد که در آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها