روستای خورموج شهر بوشهر

بوشهر-بوشهر
خورموج در جنوب اهرم و در غرب بوشهر در یک ناحیه دشتی از شهرستان دشتی واقع شده است. آب و هوای آن معتدل گرم است. مردم خورموج به زبان فارسی سخن می‌گویند و پیرو مذهب اثنی عشری هستند.
روستای خورموج شهر بوشهر

 اقتصاد بوشهر براساس کشاورزی و باغداری شکل گرفته است. این منطقه از جمله نواحی مسکونی قدیمی استان بوشهر به شمار می‌رود. قلعه خورموج که قسمتی از آن به نام قلعه محمدخان و قسمتی دیگر به نام قلعه جلال خان معروف است، در این ناحیه قرار دارد و نشانگر قدمت تاریخی و اهمیت آن در گذشته‌های دور است. این بنای عظیم و رفیع از چهار حصار، چهار قلعه، یک اندرونی، یک عمارت مرکزی، تعدادی قراولخانه و اصطبل تشکیل شده است که اصل آن چهار یا پنج طبقه بوده است. این بنای عظیم به مرور زمان تخریب شده و به شکل کنونی درآمده است. محمدخان دشتی و جلال خان در زمان جنگ‌های ایران و انگلیس در بوشهر، از مدافعان سرزمین ایران در برابر هجوم بیگانگان بودند. برج قلعه خورموج، از بقایای قلعه عظیم خورموج است که سبک معماری آن سلجوقی و متاثر از سبک قلعه سازی دوران ساسانی است.

امامزاده میرام یا پیرام یا پیرچل گزو در جنوب خورموج واقع شده است. درون بقعه ضریح و معبدی وجود ندارد. مقبره با سنگی قدیمی و سخت به طول 12 متر بر روی پایه‌ای مستطیل شکل با طول 5/13 متر قرار دارد. دو پایه آتشدان سنگی نظیر آتشدان‌های سنگی دوره هخامنشی بر روی این سنگ قرارگرفته است. علاوه بر آن، یک قطعه سنگ بیضی شکل در داخل بقعه و بر روی آن وجود دارد که قابل جابجا شدن است. یک طرف آن نقش زن و مردی که دست در دست هم دارند حجاری شده و در طرف دیگر تاریخ فوت شخصی را ذکر کرده‌اند. به نظر می‌رسد قدمت این سنگ دوران پیش از اسلام یعنی دوره سلطه یونانیان و عهد سلوکیان باشد. مردم خورموج بر این باورند که این مقبره مدفن میرام فرزند سام پسر نوح پیامبر است.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها