روستای فین بزرگ شهر کاشان

اصفهان-کاشان
روستای فین بزرگ از توابع شهرستان کاشان است ‌و در یک منطقه دشتی با آب و هوای معتدل خشک قرار دارد مردم این آبادی به زبان فارسی سخن می‌گویند و پیرو مذهب اثنی عشری هستند. اقتصاد فین بر اساس کشاورزی و قالی‌بافی استوار شده است.
روستای فین بزرگ شهر کاشان

فین قدمت تاریخی دیرینه‌ای دارد و آثار متعددی در آن به یادگار مانده‌اند. زیازتگاه‌هایی چون بقعه چهل دختر، شاهزاده قاسم و بناهای چهار مسجد و باغ تاریخی فین در این روستا واقع شده‌اند. مهم‌ترین اثر تاریخی این آبادی باغ و عمارت تاریخی فین است. این بنای تاریخی در 6 کیلومتری جنوب کاشان و در مجاورت روستای فین قرار دارد. این باغ به علت قتل امیرکبیر که در حمام کوچک آن در سال ١٢38 هـ. ق. اتفاق افتاد، معروف شده است. این باغ نمونه‌ای از کاخ‌های دوران صفوی است که در دوره‌های زندیه و قاجاریه، الحاقاتی بدان افزوده شده است. بناهای این باغ عبارتند از: سردر ورودی، برج و بارو، شترگلوی صفوی وسط باغ، شتر گلوی فتحعلی شاهی، اتاق شاه نشین جنوب شرقی باغ، موزه غرب باغ، حمام‌های کوچک و بزرگ وکتابخانه شرق باغ.

شتر گلوی شاه عباسی: بنای دو طبقه‌ای است که تقریبا در وسط باغ و در مقابل سردر بزرگ واقع شده است. بر روی دیوارهای آن هنوز آثار نقاشی‌های زیبا دیده می‌شود. از دیگر بناهای داخل باغ شتر گلوی فتحعلی شاهی است که در سال 1226 هـ .ق. ساختمان آن به پایان رسیده است. داخل این بنای سرپوشیده، مناظر نقاشی بسیار زیبا، همچنین کتیبه‌ای گچی به خط نستعلیق دیده می‌شود.

بقعه امامزاده ابراهیم فین نیز از ابنیه دوران قاجار است که در ٣ کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد. بنای اولیه آن به وسیله خاله بیگم از اهالی فین احداث شده است. این بنا گنبد کاشی کاری فیروزه‌ای رنگ، گلدسته‌های زیبا، صحن مفرح، ایوان آئینه‌کاری، و نقاشی‌هایی بی‌نهایت جالب و جذاب دارد. در اطراف رواق و سقف ایوان، نقش‌هایی حاوی مجالس مذهبی بر روی گچ کشیده شده است. داخل بقعه و ایوان نیز آئینه کاری مفصلی در دو طرف ازاره‌های اطراف آن با خشت‌های کاشی تزئین شده است. فین هم از نظر تاریخی، هم از نظر مذهبی و هم از نظر فرهنگی و هنری اهمیت قابل توجهی دارد و واجد ارزش‌های جهانگردی است.

کد امنیتی
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها