روستای تازه کند نصرت‌آباد شهر تکاب

آذربایجان غربی-تکاب
روستای تازه کند نصرت‌آباد در ناحیه کوهستانی واقع شده و آب و هوایی نسبتا سرد و نیمه خشک دارد. گروهی از مردم آن شیعه و گروهی دیگر سنی شافعی مذهب‌اند و به زبان آذری و کردی سخن می‌گویند.
روستای تازه کند نصرت‌آباد شهر تکاب

روستای تازه کند نصرت‌آباد علاوه بر زیبایی‌های طبیعی پیرامون، اثر مهم تخت سلیمان را در جوار خود جای داده است. تخت سلیمان و مجموعه آثار باستانی و تاریخی آن درون یک حصار و دیوار بیضی شکل بنیان گرفته است. داخل حصار، دو مربع مختلف‌المرکز هم‌محور به چشم می‌خورد که در مرکز مربع جنوبی دریاچه و در مرکز مربع شمالی آن آتشکده احداث شده است. در جبهه شمال غربی دریاچه، ایوان رفیع معروف به ایوان خسرو قرار داشته است که در حال حاضر جز یک جرز و زوارها، اثری از آن باقی نمانده است. در جبهه جنوبی ایوان، خوابگاه خسرو قرار دارد. بیرون تخت سلیمان‌ در بخش جنوب غربی یک جوی سنگی وجود دارد که 300 متر طول و ۴ متر ارتفاع دارد. این جوی سنگی را اهالی محل، اژدهای سنگی می‌نامند. در حفاری‌های انجام گرفته در محل آتشکده، مقادیری سکه‌های مختلف، کاشی و دیگ بزرگ مسی مربوط به دوره اسلامی به دست آمده است.

در نزدیکی این مجموعه تاریخی، محل شگفت‌انگیزی به نام زندان سلیمان وجود دارد که مشتمل بر بقایای معبدی از دوران ماقبل تاریخ و عهد مادهاست. در اطراف قلعه آتشفشان خاموشی به بلندی و قطر دایره‌ای 150 متر و عمق ٧٠ متر قرار دارد. علاوه بر این، در حواشی تخت سلیمان آبگرم‌های جوشان و حتی چشمه‌های سرد وجود دارند که بسیار جالب توجه و دیدنی هستند. همچنین شکاف بزرگی که در اثر زلزله پدید آمده از نکات دیدنی تخت سلیمان درکنار روستای تازه کند نصرت آباد به شمار می‌آید. تخت سلیمان در حمله سال ۶٢۴ میلادی هراکلیوس ویران شد. آباقاخان برادرزاده هلاکوخان که به دین اسلام گرویده بود، در طی سال‌های 680-663 هجری قمری بر روی ویرانه‌های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که اینک تنها کاشی‌هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده است. در حفاری‌های محل آتشکده تخت سلیمان، سکه‌های مختلف، انواع کاشی و یک دیگ مسی بزرگ مربوط به دوران اسلامی به دست آمده است. به طورکلی مجموعه تاریخی تخت سلیمان که در جوار روستای تازه کند نصرت آباد واقع شده، این روستا را به یکی از نقاط با ارزش جهانگردی ممتاز تبدیل کرده است.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها