غار تاریخی چهل خانه

بوشهر-

غار تاریخی چهل خانه درشمال سعدآباد ازتوابع برازجان رودخانه شاپور از بین صخره های سنگی ولایه های شن و ماسه متراکم عبور می کند.

غار تاریخی چهل خانه

غار تاریخی چهل خانه درشمال سعدآباد ازتوابع برازجان رودخانه شاپور از بین صخره های سنگی ولایه های شن و ماسه متراکم عبور می کند. در دوسمت کمرکش این صخره ها تعداد زیادی دخمه به صورت اتاقک های کوچک کنده شده است. دخمه های سمت راست رودخانه به صورت مجتمع درکنارهم قرار گرفته اند وتعداد آنها از دخمه های سمت چپ رودخانه بیشتر است. دخمه های سمت چپ رودخانه هم ازنظر تعداد کمترند وهم به طور پراکنده اند. درایوان جلو اتاق ها محل عبور و نشستن وشاید محلی برای دفاع تعبیه شده است. ازهر راهرو به درون اتاق و راهرو دیگر راه هایی کنده شده است وهمچنین برای رسیدن به قسمت پایین آن ودسترسی به آب رودخانه  آثار پلکان های مصنوعی ساخته شده از سنگ وگل دیده می شود. در بالای ردیف سوم اتاقک ها بر فراز یک اتاق  آثار تیشه حجاری که در تزیین سنگ خارا به کار می رفت باقی مانده است. محل یک کتیبه سنگی چهارگوش نیز که در پیشانی سردر بیرونی غار حک شده مشهود است.ستون های منفردی نیز بین فضاهای دخمه های بزرگتر قرار گرفته اند که ازجنس خود صخره ویک پارچه از آن تراشیده شده اند.بدیهی است که این ستون ها به منظور تزیین ویا تنوع در فضا ایجاد شده اند. این دخمه ها  ازدرون به هم متصل هستند ودر هریک از اتاق ها طاقچه ها و آبراهه هایی نیز کنده شده است. چهل خانه همان طوری که از اسمش پیداست به معنی وجود چهل خانه در این مکان است.گفته میشود چهل خانه به معنی چله خانه نیز هست که مرتاضان وزاهدان درآن زندگی می کردند. با مطالعاتی که راجع به این نوع دخمه ها در نقاط مختلف ایران انجام گرفته احتمال می رود که آن ها از نوع دخمه های تدفینی دوره های مادی وساسانی باشند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های بوشهر از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها