جشن حکومت زن

اصفهان-اصفهان
شخصی مأمور میشود كه چند روز عصر در ده جار بزند و مردم را مژدگانی از چنین روزی دهد. با اعلان و تعیین روز جشن شور و شوق عجیبی در مردم پدیدار میگردد. همه با میل و علاقه آماده برگزاری جشن میشوند. از بستگانشان در دهات مجاور و شهرها دعوت میكنند تا در روز جشن به افوس بیایند.
جشن حکومت زن

 در روز جشن نباید هیچ مردی در ده باشد، بنابراین عصر روز قبل از جشن عده ای از مردان وسائل خواب و خوراك خود را برداشته راهی سرچشمه میشوند. بقیه مردان و پسران باید صبح روز جشناز ده خارج شوند و هیچ مردی را حق آن نیست كه روز جشن در ده بماند. با شروع جشن دروازه های ده قرق میشوند و هیچ مردی یا پسری حق ورود به ده را ندارد اگر كسی ندانسته وارد شود قراولان او را به حضور حاكم میآورند. حاكم یا یكی از وزراء با او صحبت می كنند و علت آمدن او را جویا میشوند. دومین سؤال از او اینست كه : مگر نمیدانستی امروز جشن حكومت زن است و هیچ مردی را حق این نیست كه وارد شود. بسته به نوع جوابی كه مرد تازه وارد میدهد او را می بخشند یا تنبیه می كنند. در صبح روز جشن زنان بهترین لباس خود را می پوشند و دسته رامشگران زن درگوشه ای از بارگاه می نوازند. مدعوین و درباریان بدستور حاكم با چای و شربت پذیرائی میشوند. همه زنان ده بهر ترتیب كه بتوانند خود را به میدان میرسانند و اگر در میدان جائی نیافتند به بام خانه های مشرف به میدان میروند، همه زنان شاد و مسرورند. به جلال و جبروت حاكم یكروزه غبطه می خورند. كف می زنند و شادی میكنند، با صدای بلند شادباش می گویند و كلی كلی میزنند. میدان یكپارچه سرور و نشاط میشود وقتی رامشگران با اجازه حاكم آهنگ طرب سر میدهند همه دست میزنندو بفرمان حاكم رقص دستجمعی شروع میشود . زنان مسن كه رقص چوبی را باستادی میدانند در وسط میدان حاضر میشوند، دست در دست یكدیگر حلقه كرده با آهنگ ملایم رقص چوبی آغاز میشود. این رقص بسیار جالب و در نوع خود بی نظیر است. رقص زنان مسن كه باستادی میرقصند زنان دیگر را به پایكوبی وا میدارد و زنان جوان را مشتاق برقص میكند. با اجازه حاكم زنان جوانتر در میان زنان مسن برقص مشغول میشوند. صحنه ای جالب بوجود میآید. وقتی رقص چوبی زنان پایان میگیرد بدستور حاكم رقص دختران شروع میگردد لباس دختران در این رقص متحدالشكل نیست، عده ای لباس گرجی و تعدادی لباس شهری بتن دارند. این گوناگونی لباس در رقص آنقدر بدیع است كه زنان دیگر را كه ناظر هستند دچار تعجب میكند، این رقص چوبی رقصی است شهری و دهاتی. این مراسم تا كمی بعد از ظهر ادامه دارد.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

02166916724

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها