معبد زیگورات چغازنبیل

خوزستان-

معبد زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شوش واقع شده است

معبد زیگورات چغازنبیل

معبد زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شوش واقع شده است این معبد در سال۱۳۰۰ میلاد به طور ۱۳۰۰ و عرض ۱۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. معبد زیگورات چغازنبیل در فاصله دو کیلومتری روددز قرار دارد بعدها به نام دورانتاش یا شهر اونتاش گال مشهور گردید. معبد زیگورات چغازنبیل یادگار تمدن ایلام جدید است که از سه حصار تودرتوی خشتی تشکیل شده و دروازه اصلی آن بر روی حصار بزرگ در جبهه شرقی قرار دارد. در حد فاصل حصار اول دوم کاخ های شاهی و آرامگاه‌های سلاطین عیلام قرار دارند. در بین حصار دوم و سوم بقایای تصفیه‌خانه آب چغازنبیل  واقع شده است تصفیه خانه آب چغازنبیل در شمار قدیمی‌ترین تاسیسات آبرسانی به شمار می‌رود آب آن از رودخانه کرخه و از فاصله ۴۵ کیلومتری با حفرو احداث کانالی تامین می‌شده است.  درمرکز حصار سوم معبد اصلی زیگورات قرار دارد معبد اصلی به ابعاد ۱۰۵ در ۱۰۵ متر مربع کاملی است که اضلاع آن در جهات اصلی شرقی غربی و شمالی و جنوبی واقع شده اند اصل این معبد با به کارگیری میلیون‌ها آجر و در ۵ طبقه ساخته شده بود که در حال حاضر دو طبقه از آن باقی مانده است ارتفاع آن در گذشته حدود ۵۲ متر و متشکل از ۵ طبقه بود طبقات این معبد برخلاف تمامی زیگورات های بین النهرین بر روی همدیگر ساخته نشده بلکه هر طبقه مستقلاً از سطح زمین به بالا احداث شده است. به غیر از طبقه اول و پنجم تمامی طبقات از خشت پر شده اند طبقه پنجم که مرتفعترین طبقه محسوب میشود جایگاه قرار دادن بت های آن زمان بوده است .  مهمترین این بتها خدای اینشوشیناک یا خدای خاص شهر شوش بوده است اونتاش گال بانی این معبد می گوید. پس از آنکه مصالح ساختمانی را به دست آوردم من در اینجا شهر اونتاش و حریم مقدس را برپا نمودم و آن را در یک دیوار خارجی و یک دیوار داخلی محصور نمودم من معبد بلندی ساختم که شبیه آنچه شاهان پیش ساخته اند نبود و آن را به خدای اینشوشیناک و خدای هومبان حریم مقدس وقف کردم باشد که ساختمان و زحمت من موقوفه ایشان شود و لطف و عدل هومبان و  اینشوشیناک در اینجا برقرار بماند.
بر روی دیوارهای معبد آجرهایی که به خط میخی مشاهده می‌شود که همگی دارای متن یکسان هستند که بیانگر نام پادشاه و هدف او از ساخت این معبد میباشد در اطراف معبد و بر روی کف اصلی دو سکوی مدور بریده مشاهده می شود که نظرات مختلفی در مورد آنها ابراز شده برخی آنها را سکوی قربانگاه و برخی دیگر محل ستاره شناسی و ساعت خورشیدی دانسته‌اند. مجموعه این شهر و آثار تمدن عیلام در هفت تپه در سال ۶۴۰ پیش از میلاد درحمله عاشوریان به سرکردگی آشور بانیپال ویران گردید و حاکمیت عیلامی ها پس از هزاران سال منقرض شد.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های اهواز از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها