بند میزان

خوزستان-شوشتر

بند میزان آب رودخانه کارون را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند

بند میزان

بند میزان آب رودخانه کارون را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند بند میزان و یا بند شاپوری یادگار دوران ساسانی است که به صورت یک نیم دایره ساخته شده و دو بازوی منحرف کننده ی آب دارد بخشی ازآب کارون توسط این بند در شرق شهر جریان می‌یابد که به رودخانه گرگر معروف است و در زمان‌های گذشته به آن دودانگه نیز و می‌گفتند انحراف دوم آب در قسمت غرب جاری است که به آن شطیط می گویند در حقیقت این بند تقسیم کننده دودانگ آب رودخانه به طرف شرق و چهاردانگ دیگر به طرف غرب است. این دو آبراهه در جنوب شوشتر و در ناحیه بندقیر مجددابه همدیگر ملحق شده و کارون بزرگ را تشکیل می‌دهند آبشارهای آبی پس از بند برج عیار و بر روی رودخانه گرگر و به دست بشر و در دل صخره های طبیعی احداث شده اند. بند میزان سابقاً میزان و همچنین پل قیصر نام داشت از نوع مصالح ساختمانی که در آن به کار رفته و از نوع سبک های متفاوتی که در ساختن طاق آن استفاده شده قدمت دیرین آن را توان تشخیص داد این پل را به طرز زیبا و باشکوه و با پیچ و خم ساخته‌اند و جمع طول آن حدود ۵۲۱ متر است ساختمان اولیه بند میزان به زمان ساسانیان مربوط است و پس از خرابی ها و تعمیرات متعدد ساختمان کنونی آن را به پسر فتحعلی شاه قاجار یعنی محمد علی میرزا دولتشاه والی خوزستان نسبت می‌دهند به همین علت به بند محمدعلی میرزا یابند خاقان نیز معروف است.

‏ بند میزان در نزدیکی  هتل سنتی طبیب شوشتر، هتل سنتی شوشتر و هتل سنتی عمارت افضل شوشتر قرار گرفته به همین خاطر میهمان شهر شوشتر میتوانند برای اقامت، این هتل را انتخاب نمایند.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران و یا رزرو هتل های اهواز از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها