حیات وحش جزایر دریاچه‌ی ارومیه

آذربایجان شرقی-

بدون شک پرندگان، بارزترین و با ارزش‌ترین نشانه‌های حیات دریاچه‌ی ارومیه به شمار می‌آیند. این موجودات زیبا و پرتحرک هیچگاه به صورت گروه‌های بسیار بزرگ در جایی گرد نمی‌آیند مگر اینکه کلیه‌ی احتیاجات زیستی آنان فراهم شده باشد. پرواز جمعی فلامینگوها، پلیکان‌ها، تنجه‌ها و کاکایی‌ها یکی از بدیع‌ترین، دیدنی‌های طبیعت ایران است. این تجمع جانوری در دریاچه‌ی ارومیه نشانه‌ی بارزی است از وفور غذای طبیعی و شرایط مناسب زیستی در منطقه و دریاچه.

حیات وحش جزایر دریاچه‌ی ارومیه

بدون شک پرندگان، بارزترین و با ارزش‌ترین نشانه‌های حیات دریاچه‌ی ارومیه به شمار می‌آیند. این موجودات زیبا و پرتحرک هیچگاه به صورت گروه‌های بسیار بزرگ در جایی گرد نمی‌آیند مگر اینکه کلیه‌ی احتیاجات زیستی آنان فراهم شده باشد. پرواز جمعی فلامینگوها، پلیکان‌ها، تنجه‌ها و کاکایی‌ها یکی از بدیع‌ترین، دیدنی‌های طبیعت ایران است. این تجمع جانوری در دریاچه‌ی ارومیه نشانه‌ی بارزی است از وفور غذای طبیعی و شرایط مناسب زیستی در منطقه و دریاچه. اغراق نخواهد بود اگر بگوییم دریاچه‌ی ارومیه با وسعت زیاد، جزایر متعدد، سواحل کم عمق و از همه مهم‌تر امنیت و آرامشی که به میهمانان خوش‌پرواز خود ارزانی می‌کند، یکی از مهمترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر است که در سطح قاره‌ی آسیا از نظر تنوع و زیبایی کم‌نظیر است. در فصول بهار و تابستان، دریاچه‌ی ارومیه تبدیل به بزرگ‌ترین منطقه‌ی زادوولد برخی پرندگان مانند فلامینگو (مرغ آتشی)، پلیکان سفید (مرغ سقا) و تنجه بادکوبه‌ای می‌شود. علاوه بر این پرندگان، پرندگان دیگری مانند کاکایی نقره‌ای، کاکایی صورتی، آنقوت و کفچه‌ی نوک تیز در دسته‌های چندهزار تایی در جزایر مختلف تولیدمثل می‌کنند که از میان آنها کاکایی نقرهای، نقش بسیار مهمی در کنترل جمعیت فلامینگوها و پلیکان‌ها دارد؛ به این صورت که از منابع تغذیه کاکایی نقرهای، تخم و جوجه فلامینگو و پلیکان است. چهره‌ی دریاچه‌ی ارومیه در فصل‌های پاییز و زمستان به کلی دگرگون می‌شود. پهنه‌ی آب‌های لاجوردی که در بهار و تابستان شاهد جنب و جوش و لانه‌سازی و جوجه‌آوری هزارن هزار پرنده‌ی رنگین‌پر و فعال است، سکون و آرامشی دلپذیر به خود می‌گیرد. فلامینگوها، پلیکان‌ها، کاکایی‌ها و حتی بسیاری از تنجه‌ها و آنقوتها به سوی نقاط جنوبی و گرمسیر پر می‌کشند، ولی این آرامش چندان دوامی ندارد و تقریباً بلافاصله پس از مهاجرت پرندگان تخمگذار، گروه‌های پرندگان آبزی مهاجری که دوران جوجه آوری خود را در سرزمین‌های سردسیر شمالی سپری کرده‌اند از راه می‌رسند تا زمستان را در دریاچه‌ی ارومیه به سرآورند. به این ترتیب، دریاچه در فصول مختلف به عنوان زیستگاه و محلی تغذیه‌ی پرندگان گوناگون، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر جزایر دریاچه، در حاشیه‌ها به خصوص حاشیه‌های جنوبی، نیزارها و تالاب‌های آب شیرین که آب آنها از چشمه‌ها یا رودخانه‌ها تأمین می‌شود، میزبان گروه کثیری از پرندگان نظیر غاز پا خاکستری، غاز کلهسبز و نوک پهن، اردک سرحنایی و اردک سرسفید می‌شوند. زندگی در جزایر دریاچه‌ی ارومیه (پارک ملی) منحصر به پرندگان نیست. جزیره‌ی قویون داغی به عنوان بزرگترین جزیره‌ی غیرمسکونی، زیستگاه انواع پستانداران وحشی مثل موش صحرایی، قوچ، میش و پلنگ است.

شما می توانید برای رزرو هتل در سراسر ایران از طریق سایت رزرواسیون آریا اقدام نمایید.

کد امنیتی
آخرین هتل های مشاهده شده آخرین هتل های مشاهده شده
چرا رزرواسیون آریا؟ تماس با رزرواسیون

021-66916724-5

پاسخگویی
9 صبح تا 9 شب
پاسخگویی 9 صبح تا 9 شب
اشتراک گذاری این صفحه در گوگل اشتراک گذاری این صفحه در تویتر اشتراک گذاری این صفحه در فیسبوک رزرواسیون آریا در تلگرام رزرواسیون آریا در اینستاگرام
خبرنامه
جاذبه های گردشگری | موزه | تقویم گردشگری | سینما | پایانه های مسافربری | فرودگاه ها | رویداد ها | راه آهن | دانستنی ها